SSK’dan ilik ve kök hücre nakli gerekenlere müjde

SSK; yurt içinde kemik iliği ve kök hücre nakli için gereken uygun verici bulamadığını belgelendirenlerin, yurt dışından ilik alınması ve getirilmesi işlemindeki zorunlu laboratuar tetkiklerine ait bedelleri ve nakliye ücretlerini ödeyecek.

Söz konusu genelgede: tedavisi için kemik iliği ya da kök hücre nakli gerken ve yurt içinde uygun vericisi bulunmadığı belgelendirilen sigortalılar ile SSK’nın sağlık yardımlarından yararlanan diğer kimselerin yurt dışında bulunan donörden doku bankaları aracılığı ile ilik alınması ve getirilmesi işlemindeki nakliye/transfer ücreti ile yapılması zorunlu laboratuar tetkiklerine ait bedellerin SSK tarafından ödeneceği belirtildi.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da olmak üzere 2 ayrı kemik iliği bankası bulunuyor. İstanbul’daki bankada yaklakış 30 bin, Ankara’daki bankada ise 5 bine yakın kişinin ilik kaydı bulunuyor.

Öte yandan Emekli Sandığına mensup kişilerin kemik iliği nakillerinin yapılabilmesi için testler hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirilebiliyor. Uygun doku bulunduğunda ise, bu kişilerin test ve nakil masrafları kurumları tarafından faturalanarak ödeniyor.