SSK’lılara ikinci tüp bebek müjdesi

Tüp bebek sahibi olmak isteyen SSK'lıların Şubat ayından itibaren özel hastanelerdeki tedavi masrafları devlet tarafından karşılanacak.

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu; SSK’lıların kamu hastanelerindeki tüp bebek tedavi masraflarının 1 Aralık 2005’den itibaren devlet tarafından karşılanmaya başlandığını hatırlatarak, “Sözleşme ve şartname çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Şubat ayında özel merkezlerden talep olursa, uygulama özel hastanelere de yaygınlaştırılacak” dedi.

Özel merkezlere bu imkanın verilmesi ile denetim sıkıntısı yaşanmayacağını dile getiren Türkoğlu, sözleşme yapılacak hastanelerden Sağlık Bakanlığı ruhsatı isteneceğini vurguladı. Türkoğlu, “Ondan sonra bizim personelimizin denetimi de söz konusu olabilir” ifadesini kullandı.

Her isteyen kişinin tüp bebek tedavisinden faydalanamayacağını aktaran Türkoğlu, tedavi için öncelikli olarak evli olmak ve hekim onayını almak gerektiğinin altını çizdi.

Türkoğlu, üniversite hastanelerinin tüp bebek tedavisi için Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden kendilerine sevk yapılmadığı yönündeki eleştirilerine de yanıt verdi. Vatandaşın tüp bebek konusunda hastane seçme hakkı olmadığını belirten Türkoğlu; “Sağlık Bakanlığı’nın hastanesi tüp bebek imkanına sahipse, hasta istiyor diye dışarıya sevki yapılamaz” diye konuştu.

SEVK İŞLEMLERİNİ TEK TİPLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Sami Türkoğlu, SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı’ndaki tüp bebek dahil sevk işlemlerinin tek tipleştirilmesi için çalışamaya başladıklarını bildirdi.

Memurların, birinci basamak sağlık kuruluşlarından ya da çalıştıkları kurumdan aldıkları sevk ile istedikleri hastaneye gidebildiklerini; SSK ve Bağ Kur’luların ise sağlık ocakları ya da devlet hastanelerinden alacakları sevk ile üniversite hastanelerine başvurabildiklerini anımsatan Türkoğlu, “Farklı uygulamalar eşitlik ilkesini bozuyor. Vatandaşlar ile uygulayıcılar arasında karışıklık ve sıkıntı yaratıyor” dedi. Türkoğlu, çalışma sonucunda tüm sosyal güvenlik kurumlarına bağlı hastalar arasında sevk işlemlerindeki ayrılığın giderilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Türkoğlu, çalışmanın 2007 yılında hayata geçirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.