Star’ı alan Kıbrıslı işadamı Türkiye’de yeni yatırımlar hedefliyor

Star Gazetesi ihalesini kazanan Kıbrıslı İşadamı Ali Özmen Safa, Türkiye'deki yatırımlarının devam edeceğini söyledi.

Safa, medya konusunda uzman olmadığını, ancak yaptığı araştırmalar neticesinde Star Gazetesini almayı planladığını söyledi.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından bugün ihalesi yapılan Uzan Grubu mal varlıklarından Star Gazetesi’ne en yüksek teklifi, 5 milyon 150 bin dolar ile Kıbrıslı İşadamı Ali Özmen Safa verdi. Safa, ihale sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Değişik sektörlerde yatırım yapan bir işadamı olduğunu söyleyen Safa, Star Gazetesi’ni de daha ileri hale getirmek üzere uzmanlarla çalıştığını dile getirdi.

Teklif ettiği rakamın yaptığı araştırmalar neticesinde ortaya çıktığını belirten Safa, “Kafadan atılmış bir rakam değil.” dedi. İşadamı olarak bir risk aldığını, ama bunun hesaplı bir risk olduğunu söyleyen Safa, araştırma ve değerlendirme neticesine göre hareket ettiklerini söyledi. İleride konföridasyonu da düşünebileceğini söyleyen Safa, “Böyle bir plan yok ama, fırsat olursa değerlendirmek istiyorum. Niçin olmasın” şeklinde konuştu. TMSF’nin elinde bulunan Kral TV ihalesine de girebileceğini belirten Kıbrıslı İşadamı, Türkiye’de yatırımlarının devam edeceğini belirtti.

Türkiye ekonomisinin önemli seviyelere ulaştığına işaret eden Kıbrıslı işadamı, başta inşaat ve konut sektörü olmak üzere, Türkiye’de yatırım hedeflediklerini dile getirdi. Safa, yatırım yapma nedenlerinden en önemlisi olarak, mortgage sisteminin hayata geçirilecek olmasını gösterdi.

İngiltere’de 5 yıldan beri büyük çaplı yatırımlar gerçekleştirdiklerini ve yıllık 100 milyon sterlini aşan ciroya sahip olduklarını belirten Safa, 3 yıldan beri de Kıbrıs’da yatırım yaptıklarını açıkladı. Safa, konut yapımında Kıbrıs’da lider olduklarını, turizmde de yeni yatırımları hayata geçirdiklerini dile getirdi. Sky Life adı altında otel zinciri kuruduğunu söyleyen Safa, “Bu otellerden birisi 2008 yılında bitirilecek. 150 metre yüksekliğinde ve 17 katlı olacak otel tüm Kıbrıs’ın en büyük binası olacak. Bin 500 yataklı otel, en önemli yatırımımız olacak.Enerji ve su arıtma alanlarında da faaliyetlerimiz var. 60 milyon dolarlık Rüzgar Enerji İhalesine de katılacağız” ifadelerini kullandı.

“Uzan Grubu’nu tanıyor musunuz?” şeklindeki soru üzerine Safa, “Valla ne tanıyorum, ne gördüm” şeklinde konuştu. Uzan Grubu’nun, mal varlıklarını alanlara yönelik tehditlerinin hatırlatılması üzerine Safa,”Niçin bir problem olsun. Valla şu ana kadar bir tehdit gelmiş değildir. İnşaallah da gelmez. Ben bir iş adamıyım. Yanlışlığım, kabahatim olduğunu zannetmiyorum” şeklinde konuştu.

Safa, Kıbrıslı işadamı Asil Radir ile adının anılması ile ilgili de şunları söyledi.”Asil Nadir Kıbrıs’ın en başarılı işadamıdır. Asil Bey’in şirketi dev, global bir şirkettir. Benim şirketim onun yanında küçük kalıyor. Benim O’na karşı saygım vardır. Kıbrıslı işadamı olarak mukayese etmeye gerek yok. Asil Nadir’i tanıyorum. Ancak 3-4 senedir görmüyorum. Bu ihaleyi almamda onun hiçbir ilgisi alakası yoktur.”