Strasbourg heyeti Kayseri’yi gezdi

Kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde yapılacak ortak işbirliği projelerini görüşmek üzere Kayseri'ye gelen Strasbourg heyeti, belediyenin yaptırdığı tesisleri gezdi.

Kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde yapılacak ortak işbirliği projelerini görüşmek üzere Kayseri’ye gelen Strasbourg heyeti, belediyenin yaptırdığı tesisleri gezdi.     
    Fransız heyetin ilk durağı, Kadir Has Kent Müzesi oldu. Kent Müzesi’nde Kayseri’nin tanıtım videolarını izleyen ve şehir maketini inceleyen heyet üyeleri, ardından Kongre Merkezi ile Kadir Has Stadyumu’nu gezerek yetkililerden bilgiler aldı.
Kayseri’deki tesislerden oldukça etkilendiğini ifade eden akademisyen Volker Ziegler, özellikle Kayseri tarihinin anlatıldığı Kent Müzesi’nin çok önemli bir yapı olduğuna vurgu yaptı. Kongre Merkezi’nin ise çok ferah ve geniş bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Ziegler, “Kongre Merkezi, şehrin panoramasını gören, şehre açık bir yer. Şehrinizde gizli kalmış bir sürü güzellik var. Batı Avrupa ile karşılaştırdığımız zaman Kayseri’de şehircilik adına çok hızlı bir gelişim var. Birkaç sene sonra buraya tekrar geldiğimde muhtemelen çok değişmiş ve daha da gelişmiş bir Kayseri bulacağım. Bu, Batı Avrupa’da bizim bilmediğimiz bir süreç. Eski ile modern arasında bir denge bulmanız ve bunların bir sentezini oluşturmanız çok önemli. Bizim için çok güzel bir gezi oldu.” dedi.
    Strasbourg’la imzalanan işbirliği protokolüne de değinen Ziegler, bu işbirliğinde belediyelerin yanında üniversitelerinde yer alacağını söyleyerek “Bu işbirliği ulaşım, tarihi ve kültürel miras ile kamu alanları ve konutlar olmak üzere üç ana başlıkta gerçekleşecek. Bu işbirliğinin daha da gelişmesi için biz de Kayserili meslektaşlarımız en kısa zamanda Strasbourg’ta görmek istiyoruz.” diye konuştu.
    Akademisyen Minja Yang ise bir yıl önce Strasbourg Belediyesi’nin isteği ile Kayseri ve Strasbourg Belediyesi arasında bir işbirliği protokolü oluşturmak üzere Kayseri’ye geldiklerini hatırlatarak işbirliği protokolünün içeriği hakkında bilgiler aktardı.
‘Kardeş Şehir’ heyetine ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Oktay Durukan da, Strasbourg’un Avrupa’nın siyasi başkenti olduğuna vurgu yaparak, “Strasbourg Belediyesi’nin isteği üzerine bu ilişkiler başladı ve ardından da ulaşım, sosyal konutlar, tarihi mirasın korunması ve yaşatılması üzerine bir işbirliği protokolü imzalandı. İki şehir arasında karşılıklı ziyaretler yapıldı. İnşallah bugünden itibaren de bu işbirliği daha somut bir hal alacak. Buraya gelen ekibin, Kayseri’den etkilenmesi ve memnun kaldıklarını her platformda değerlendirmesi de bizi ayrıca mutlu ediyor.” dedi.