Stres beyni köreltiyor

Uzun dönem stresli bir yaşamın, vücuda verdiği yıkıcı etkinin yanı sıra beyni doğrudan etkiyerek hücre hasarına neden olduğunu ortaya çıktı.

Stresin hayatın bir parçası olduğunu belirten Ondokuzmayıs Üniversitesi Nöroşirurji Bölümü Öğretim Üyesi Beyin Cerrahi Doç. Dr. Cengiz Çokluk, stresi, ”Başkası veya kendimizle ilgili, korku, endişe ve üzüntülerin neden olduğu, gerginlik, korku, sinirlilik, endişe ve huzursuzluğa yol açan bir uyarılmışlık hali” olarak tanımladı, şehir hayatında stresin en hafif şekliyle trafiğe çıkıldığında başladığını ifade etti.

Yıllar önce stresin beyin hücrelerini öldürdüğüne ilişkin görüşlerin alaycı tavırlarla karşılandığını, bugün ise bunun artık kabul edildiğini söyleyen Doç. Dr. Çokluk, şunları kaydetti:

”Beyin hücreleri, beynin kendi içindeki hücrelerden üretilen uyarıcı maddelerin aşırı üretilip salınmasından zarar görebilecekleri gibi vücudun diğer bölgelerinden salgılanan hormonlar ve bunların etkileri yüzünden de hasara uğrayabilirler. Bu nedenle uzun dönem stresli bir yaşam, vücuda verdiği yıkıcı etkinin yanı sıra beyni direkt olarak hücre hasarı şeklinde etkiler.’