Stres fıtık sebebi

Aşırı stres nedeniyle bel ve sırt kaslarında oluşan kasılma sonucu omurların arasında bulunan disk geriliyor.

Stres başta boyun olmak üzere çeşitli bölgelerde fıtığa neden oluyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, stres nedeniyle sırt ve bel kaslarında oluşan kasılma sonucu omurların arasında bulunan diskin gerildiğini ifade ediyor.
İKLİMSEL ÖZELLİKLER
Strese bağlı fıtıklar kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise kadınların yaşadığı aile içi sorunlar, üstlendikleri görevler, ağır sorumluluklar…Yaşanan sorunları kadınlar genellikle içlerine atıyor Prof. Dr. Mustafa Güler, gerginlik ve stresin kalp, mide, bağırsak sistemi ve hormonal bozukluklara da neden olduğunu vurgulayarak, ”Fıtıkta iklimsel özellikler de etkilidir diyor.
KENDİNİZE ZAMAN AYIRMALISINIZ
Özellikle Karadeniz’in rutubetli olması, stres oluşumunda büyük rol oynuyor. Stresten kurtulmanın en önemli yolu, insanın her gün kendine en az 15 ile 60 dakika arasında dinlenme zamanı ayırmasıdır. Biraz dinlenmek, en azından o günün stresinden bir nebze olsun uzaklaşmaya yardımcı olur”