Şu an ‘kesin enfeksiyon vardır’ diyemeyiz

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Rafet Yiğitbaşı, hastanelerindeki bebek ölümleri ile ilgili enfeksiyon kontrol ekibinin gerekli incelemeyi yaptığını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rafet Yiğitbaşı, son iki günde Yeni Doğan Ünitesi’nde bebek ölümlerinin olduğunu doğruladı. Yiğitbaşı, “Dün gece Yeni Doğan Ünitesi’nde bir uzman doktor nöbetinde 3 bebek öldü. Ondan bir gece önce de 1 bebek öldü. Bunlardan birisi, bağırsak gelişimi hastalığı nedeni ile ameliyat olan bebekti. Diğer 3’ü ise prematüre doğan bebeklerdi. Ölen bebeklerden yine 1’inin özel bir hastaneden hastanemize geldiği, bu bebeğin ikizinin ise daha önce aynı özel hastanede hayatını kaybettiği belirlendi.” dedi.

Rafet Yiğitbaşı, “Bugün enfeksiyon kontrol ekibimizce gerekli kültürler alındı. İnceleme yarın sonuçlanacak. Şu anda ek önlem alınmış değil, inceleme sonucuna göre ek önlem alınacak. ‘Kesin enfeksiyon vardır’ diyemeyiz. Kliniğin Yeni Doğan Ünitesi’nde 8 bebek daha var. Bundan sonra konuya ilişkin açıklamayı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılacak.” şeklinde konuştu.

Yiğitbaşı, konuya ilişkin savcılık tarafından soruşturma açıldığı yönünde kendilerine bir bilgi gelmediğini söyledi.