‘Su Çilgin Türkler’ kitabinin yazari Özakman’in imza gününe yogun ilgi

BURSA - Kurtulus Savasi'ni anlatan 'Su çilgin Türkler' kitabiyla en çok okunan yazar haline gelen Turgut Özakman'in Bursa'da düzenledigi imza gününe okurlari yogun ilgi gösterdi.

Öte yandan Özakman, AB ile müzakereleri yürüten Bakan Ali Babacan’a, “AB ile olan görüsmelere Basmüzakereci olarak katilacak Devlet Bakani Ali Babacan, Mondros’u imzalayan Rauf Orbay, Sevr’i imzalayan Filozof Riza Tevfik gibi dönmek istemiyorsa, milli mücadeleyi iyi okusun.” tavsiyesinde bulundu.

Bursa Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21’in davetlisi olarak Bursa’ya gelen yazar Turgut Özakman, Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) okurlarina hitap ederken Osmanli Devleti’nin yükselis ve çöküs dönemlerinden örnekler anlatarak detayli bilgi verdi. Osmanli Devleti’nin emperyalizme karsi mücadele ettigini ve yenildigini anlatan Özakman, emparyalizm bitmedikçe milli mücadelenin bitmeyecegini dile getirdi. Özakman söyle konustu: “Emperyalizmin ne oldugu, keske gençlerimize ders gibi ögretilseydi. Gençlere tavsiyem Sevr Anlasmasi’ni okumalari. Sevr Anlasmasi, Haçli ordularinin ruhunu tasiyan bir anlasmaydi, kursaklarinda kaldi, Yunanlilar’la Ege’de denize döküldü ama bitmedi. Emperyalizm bitmedikçe milli mücadele de bitmez. Bati’nin emperyalist gücü karsisinda dikilmemiz gerekiyor.”

Konusmasinda AB’ye de deginen yazar Özakman, AB’nin kabul edilemeyecek isteklerde bulundugunu vurgulayarak Basmüzakereci Ali Bababacan’a tavsiyelerde bulundu. Özakman, “AB ile olan görüsmelere Basmüzakereci olarak katilacak Devlet Bakani Ali Babacan, Mondros’u imzalayan Rauf Orbay, Sevr’i imzalayan Filozof Riza Tevfik gibi dönmek istemiyorsa, milli mücadeleyi iyi okusun, Ismet Pasa gibi dönsün” dedi.

Okuma rekorlari kuran ‘Su Çilgin Türkler’ kitabi okurlarinin yogun ilgisi ile karsilasan yazar Özakman, okur ilgisinden duydugu memnuniyeti dile getirirken, yazara kitabini imzalatmak isteyen Bursalilar ise izdiham olusmasina neden oldu. Gençlerin, ögrencilerin, ögretmenlerin ve yaslilarin yogun ilgi göstedigi imza gününde bazi vatandaslar birbirleri ile tartisti. Yazarla sohbet etmek isteyen kimi okurlar, izdiham nedeniyle buna firsat bulamadi.