Şu Çılgın Türkler tiyatro yolunda

Tiyatro sanatçısı Rüştü Asyalı, en çok okunan kitaplar listesinde ilk sırada yer alan 'Şu Çılgın Türkler' in devlet tiyatrolarında sahnelenmesi için kitabın yazarı Turgut Özakman'a teklifte bulundu.

Sanatçı Rüştü Asyalı, yazar Turgut Özakman’ın kaleme aldığı ‘Şu Çılgın Türkler’in devlet tiyatrolarında sahnelenmesi için teklifte bulundu. Rüştü Asyalı CİHAN’a yaptığı açıklamada yine Turgut Özakman tarafından kaleme alınan ve romanın özetinin özeti olarak nitelendirdiği bir sunuşun, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girdiği tarih olan 13 Mart’ta, Kara Harp Okulu’nda devlet protokolünün de katılcağı bir törenle gösterileceğini hatırlattı. Söz konusu gösterinin devlet tiyatroları sanatçılarından 3 kişi, kara harp okulu ve devlet konservatuarından öğrenciler tarafından sahneye konulacağını hatırlatan Özakman, “Turgut Bey ile görüşmelerimiz oluyor. Bir görüşmemizde bu gösteride bulunabilir miyim diye sordu. Ben de seve seve bulunabileceğimi söyledim” dedi.

Turgut Özakman’la yaptıkları görüşmeler sırasında Şu Çılgın Türkler’in devlet tiyatrosu sahnelerinde de oynanmasını teklif ettiğini, Turgut Özakman’in ise kendisine ‘Keşke’ diyerek yanıt verdiğini söyleyen Asyalı, “Teklife kendisi de sıcak bakıyor. Ancak, şu aralar programı çok yoğun. Türkiye’nin her yerinde bir söyleşisi var. Bu yüzden henüz net bir şey yok” diye konuştu. Kitabın bir belgesel özelliği de taşıdığına dikkat çeken Asyalı, “Böyle bir şey gerçekleşirse, oyunda bana uygun düşecek bir rolü üstlenmeyi çok isterim. Çok etkileyici ve müthiş bir roman. Biz ısrardan vazgeçmeyeceğiz” dedi. Türklerin unutkan bir millet olduğunu kaydeden Asyalı, “Romanı sahnede görmek bazı şeyleri unutmuş olan yaşlılara bir şeyleri tekrar hatırlatır, gençlere ise öğretir” şeklinde konuştu.