Su faturası vatandaşı şoka soktu

İzmir'de emekli işçi İbrahim Taner'in evine 10 milyon 81 bin 2 lira 95 kuruşluk su faturası gönderildi. Sayaçta okuma hatası yapıldığı belirlendi.

İzmir’de emekli işçi İbrahim Taner’in evine 10 milyon 81 bin 2 lira 95 kuruşluk su faturası gönderildi. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğüne yapılan itiraz üzerine, sayaçta okuma hatası yapıldığı belirlendi.

İbrahim Taner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayraklı 20172 Sokak’taki evine, İZSU tarafından son ödeme tarihi 11 Şubat olan, 10 milyon 81 bin 2 lira 95 kuruşluk su faturası gönderildiğini kaydetti. Faturayı görünce şaşırdığını ve kuruma itiraz ettiğini belirten Taner, şöyle konuştu:

”600 lira emekli maaşıyla geçinen bir kişiyim. Daha önce en fazla 41 lira kadar fatura ödemişim. Bir yanlışlık sonucu bu faturanın gönderildiğini düşünüyorum. Zaten 16 metreküplük su kullandığım faturada görünüyor. Ödeyecek halim yoktu. İZSU yetkilileri de okuma hatası yapıldığını belirledi. Çok sevindim.”

Başvuru üzerine İZSU yetkilileri Taner’in sayacında inceleme yaptı. Sayaçta problem olmadığını tespit eden yetkililer, ”okuma hatası” yapıldığını belirledi.

Yetkililer, ”Nadir görülen bir hata. Bilgisayar sistemi zaten böyle durumlarda faturayı dikkate almıyor. Abonemiz bu ay fatura ödemeyecek. Gelecek ay iki aylık birden su faturası alınacak” dedi.