‘Su kaynaklarını takip edecek olan belediyelerdir’

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kuş gribi virüsünün su kaynakları için bir tehdit oluşturmaması amacıyla bir çok tedbir aldıklarını belirterek, "İnsanlar, bir taraftan kanalizasyon göle akarken, diğer taraftan oradan su alıyor.

Oraların mutlak suretle korunması lazım” dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Özel Yüksel Sarıkaya İlköğretim Okulu ile Özel Samanyolu İbrahim Avcı İlköğretim Okulu öğrencilerini makamında kabul etti. Öğrencileri kapıda karşıyalan Pepe, onlarla bir süre sohbet etti. Öğrencilerle yakından ilgilenen Pepe, miniklerin çevre ile ilgili geliştirmeyi planladıkları projelerini de dinledi.

Öğrencilerin, bir dönem ülkeyi derinden etkileyen kuş giribi konusunda ve itlaf çalışmaları sırasında kanatlıların gömülmesinin yeraltı sularını kirletip kirletmediğini sormaları üzerine Pepe, itlaf edilen kanatlı hayvanların su kaynaklarına yakın yerlere gömülmemesi, açılacak çukurların derinliği ve hastalığın yeraltı suları için tehdit oluşturmaması konusunda dikkatli olunması için valiliklere uyarıda bulunduklarını belirtti.

Bir gazetecinin konu ile ilgili olarak, virüsün alınan tüm önlemlere rağmen su kaynaklarını karışma riskinin olup olmadığını sorması üzerine ise Pepe, “Mutlaka korunması gereken göl, baraj gibi su rezervlerine vatandaşın hassasiyet göstermediğini, su havzalarına evler yaptığını, kanalizasyonların bu kaynaklara eriştiğini görüyoruz. Özellikle büyük kentlerde bu manzaraya daha sık rastlanıyor. İnsanlar, bir taraftan kanalizasyon göle akarken, diğer taraftan oradan su alıyor. Böyle çok çarpık bir biyolojik çeşitlilik açısından ve ekolojik denge açısından son derece kritik noktadadır. Oraların mutlak suretle korunması lazım.” şeklinde konuştu.

ASKİ, İSKİ, KOSKİ gibi belediyelerin su ve kanalizasyon idarelerinin öncelikle su havzalarını korumakla görevli olduklarına dikkat çeken Pepe, “Belediyeler, uzun vadeli kentsel gelişim ve imar planlarını su havzalarını koruyacak şekilde yapmalı. Bakanlık bu konudaki ana unsurları belirler, su kaynaklarının kirletilip kirletilmediğinin takibini yapacak olan belediyelerdir” dedi.

Bir öğrencinin Bakanlığın ormanları korumak için ne gibi bir çalışması olduğunu sorması üzerine ise Bakan Pepe, “Türkiye’nin sadece yüzde 25’i ormanlarla kaplı. Bunların da önemli kısmının ekonomik değeri yok. Bu nedenle, bu yıl İstanbul’un yarısı kadar alana ağaç dikeceğiz. 5 yıl içinde de Trakya’nın yarısı kadar alanı orman haline getirilecek” dedi.

Öğrencilerden Özge Gökçe ”Ormanlar” şiirini okudu. Ahmet Baştürk isimli öğrenci ise Bakan Pepe’nin karakalemle çizdiği portresini kendisine takdim etti.