Su kuyusundan insan iskeletleri çikti

AKSARAY - Aksaray'in Eskil ilçesinde bir su kuyusunun içinde bulunan insan iskeletlerinin hangi döneme ait oldugu arastiriliyor.

Bir ögretmenin yüksek lisans çalismasi yaparken kuyularin birinin içerisinde buldugu kemiklerle ilgili arastirmayi, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Cografya Fakültesi Antropoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim tarafindan yürütülüyor.

Kendisiyle birlikte üç kisiden olusan ekibin söz konusu bölgede çalisma yaptiklarini ifade eden Prof. Dr. Sevim, “Kuyudan 10 metre asagi indik. Asagi indikten sonra bir galeri ile karsilastik, bu odanin içinde iki ayri tünel girisi daha bulduk.” dedi.

Çalismayi yürüten ekip, galerilerin birinde 20 farkli insana ait kafatasi ve kemikler buldu. Ayrica kuyuda çocuklara ait oldugu tahmin edilen kemiklerde bulundu. Ilk yapilan incelemelerde kuyuda bulunan insanlarin öldürülmedikleri ve kuyuyu siginak olarak kullandiklari tespit edildi. Bölgede arastirma yapan ekip galerinin çevrede bulunan kuyularla da baglantili olabileceginin üzerinde duruyor. Buradan alinan kemik örnekleri hangi döneme ait olduklarini arastirmak için gerekli analizler yapilacak.