Su tasarrufu için perlatör dağıtılacak

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), musluklara su aparatı takılacağını duyurdu.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), kentte yaşanan kuraklığa karşı harekete geçti ve musluklara su aparatı takılacağını duyurdu.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, “Tüketimi yüksek olan abonelerimizden başlayarak, ücretsiz olarak dağıtıyoruz, montajı da arkadaşlarımız tarafından yapılıyor” dedi. Solmaz, “Eylül ayında bir zam talebinde bulunacağız çünkü personel giderlerimiz, enerji, elektrik, dövizdeki artış belli. Kullandığımız kimyasalların, yedek parçaların ciddi bir döviz girdisi var dolayısıyla eylül ayında bir zam talebinde bulunacağız” diye konuştu

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, barajlardaki doluluk oranı, dün itibarıyla yüzde 35.94 ‘e kadar düştü. Söz konusu veri, son 9 yılın aynı dönemine göre en düşük oran olarak kayıtlara geçti.

DHA’da yer alan habere göre sık sık su tasarrufu yapan yetkililer bir taraftan da soruna çözüm arıyor. İSKİ yakında ‘perlatör’ adı verilen musluk aparatlarının dağıtımına başlayacak.

AYLIK KULLANIM 20 METREKÜPÜ GEÇİYORSA

Aylık kullanımı 20 metreküpü aşanların musluklarına aparat takılacak. Konuyla ilgili İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, uygulanacak tasarruf tedbirlerini anlattı.

Aylık kullanımı 20 metreküpü geçenlerin musluğuna aparat takılacağını açıklayan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Solmaz, “Alibeyköy’deki ya da Istrancalar’daki barajın bitmesi su kısıtlılığı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla biz şehrin tamamını entegre bir şekilde susuz bırakmıyoruz. Eğer Melen projesi bitmiş olsaydı, bugün itibariyle en az orada da 300 milyon, 400 milyon metreküp suyumuz olacaktı.

“YÜZDE 100’ÜNÜ YAĞMURDAN KARŞILIYORUZ”

Dolayısıyla doluluk oranımız yüzde 50’lilerin, 60’ların altına hiçbir zaman düşmeyecekti. Baraj bitmediği için kullandığımız suyun neredeyse yüzde 100’ünü yağmur suyundan karşılıyoruz. Yağmur suyundan karşıladığımız için ister istemez yağıştan etkileniyor.

Bazı bölgelerde musluğu açtığınız zaman basınç çok yüksek. Basınç çok yüksek olduğu için birden çok yüksek miktarda su akıyor. Bunun sizin suyun kullanımına da bize de faydası yok. Dolayısıyla bu basıncı azaltacak, suyu daha çok dağıtarak, sudan daha fazla kullanmanızı sağlayacak aparatlar var.