SÜ ve KOP İdaresi büyük sempozyuma hazır

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında 14-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Konya'da 7 üniversite ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından düzenlenecek olan 'Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu' hakkında bilgi verdi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında 14-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Konya’da 7 üniversite ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından düzenlenecek olan ‘Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’ hakkında bilgi verdi.

    Rektör Gökbel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın panelist olarak katılacağı sempozyumda 69’u sözlü olmak üzere 80 çalışma sunulacağını belirtti. Babaoğlu ise UNİKOP’un topyekün bir bölge kalkınma projesi olduğunu belirterek, “Türkiye’de ilk olan bu proje ile görülmektedir ki artık üniversitelerimiz sahaya inmiştir.” dedi.

    69 SÖZLÜ 80 ÇALIŞMA SUNULACAK

    Rektör Gökbel toplantıda yaptığı konuşmada, ocak 2013’te kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. 5 devlet ve 2 vakıf üniversitesi ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi öncülüğünde kurulan ve kısa adı UNİKOP olan birliğin, Türkiye’de bir ilki başararak güçlerini birleştirdiğini belirten Gökbel, “KOP Bölgesi’nin doğal ve kültürel varlıkları ile ekonomik, sosyal ve manevi değerlerinin ulusal düzeyde bilinirliğini artırmanın yanı sıra bölgenin varlık ve sorunlarının tartışma zeminini genişletmeyi hedefleyen Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nu gerçekleştireceğiz. 3 gün sürecek sempozyumda, ‘2023 Vizyonu ve KOP Bölgesi’, ‘Oda ve Borsaların Gözüyle KOP Bölgesi ve Bölgesel Kalkınma’, ‘Kamu Yatırımlarında Bölgesel Planlamanın Önemi ve KOP Eylem Planı’, ‘Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler: UNİKOP Örneği’, ‘Spor ve Kalkınma’, ‘KOP Bölgesinde Tarımsal Dönüşüm’ gibi birçok çeşitli konuda 69’u sözlü olmak üzere 80 adet çalışma sunulacak. Ayrıca 16 Kasım 2013 Cumartesi günü de YÖK Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Şaban Çalış, UNİKOP Üyesi Üniversiteler Çalıştayı’na katılacak.” dedi.

    HEDEF: HER ALANDA DÖNÜŞÜM

    Bölgede tarım altyapısı öncelikli olmak üzere sanayi, enerji , ulaşım ve turizm ile birlikte tüm sektörlerde ekonomik ve sosyal anlamda bir dönüşüm başlatmayı hedeflediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, ” KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği, bünyesindeki 6 bine yakın öğretim elemanı ve 133 bin civarındaki öğrenci ile oluşturacağı sinerji sayesinde inanıyorum ki tüm hedeflerine ulaşabilecek ve bölgemiz için hayırlı sonuçlara vesile olacaktır.” şeklinde temennide bulundu.

    Rektör Gökbel’in ardından söz alan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Babaoğlu ise KOP’un sadece tarımdan ibaret olmadığını belirterek şunları söyledi: “UNİKOP, topyekün bir bölge kalkınma projesidir. Türkiye’nin mega projesidir. Bu projeye destek veren tüm üniversitelerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Bu istek ve heves olduğu sürece projenin başarısız olması mümkün değil. Düşüncemiz, hayalimiz, Selçuklu’nun ilim, irfan yuvası olan olan bu bölgeyi tekrar eski özelliğine kavuşturmaktır. Bu proje ile görülmektedir ki artık üniversitelerimiz sahaya inmiştir.”