Şubatta günler az filmler çok

Türk sinemasının önü açıldı açılıyor derken, bereket kendini göstermeye başladı.

Her iki filmde de rol alan Mehmet Ali Erbil’in sinema yazarlarının eleştirilerine karşılık vermesiyle başlayan süreçte taraflar kozlarını oynamaya devam ediyor. Yaşananlara bakınca, oyuncu-sinema yazarı polemiği burada duracak gibi görünmüyor. Ocaktaki iki yerli filmin ardından, şubatta ayında Türk sinemasının tam anlamıyla egemenliğini görüyoruz beyazperdede. Türk televizyonlarının efsane dizisi “Kurtlar Vadisi” bu cuma, 479 salonda seyirci karşısına çıkıyor. Daha film gösterime girmeden oluşturulan beklenti, yapılan ilk yorumlar ve ilk haftada sinema biletlerinin tükendiği haberleri, Kurtlar Vadisi’ni uzun süre konuşacağımızın işareti. Şubat ayının ikinci filmi ise Japonya’dan ayağının tozuyla dönen genç yönetmen Hasan Karacadağ’ın ilk filmi “Dabbe”. Karacadağ, konusu çok ilginç bir korku filmiyle çıkıyor seyirci karşısına. “Dün Gece Bir Rüya Gördüm”, “Karagöz’le Hacivat Neden Öldürüldü?” ve “Beyza’nın Kadınları” ise şubat ayında gösterime girecek diğer yerli yapımlar. Şubat gelmeden filmlerini kısaca tanıyalım dedik…

KURTLAR VADİSİ IRAK’TA: Şubatın ilk Türk filmi, televizyon dizisi olarak yayınlandığı dönemde izlenme rekoru kıran “Kurtlar Vadisi”nin filmi; “Kurtlar Vadisi-Irak”. Pana Film’in hayata geçirdiği projede Polat Alemdar bu defa sınırlarımız ötesindeki Türk mağduriyetini ortadan kaldırmak için işbaşında. Görevi, Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına geçirilen çuvalı Albay Sam William Marshall’ın başına geçirmek. Bütçesi, çekimleri ve içeriği sır gibi saklanan film, 3 Şubat’ta gösterime giriyor. Başrollerde Necati Şaşmaz ve Billy Zane var.

KIYAMETE AZ KALDI: Şubat ayında sinema salonlarına bir korku filmi de konuk olacak. “Dabbe” ile ilk uzun metrajlı filmini çekmiş bulunan Hasan Karacadağ, Neml Sûresi 82. ayetten (O söz, başlarına geldiği zaman, onlara yerden bir Dabbe çıkarırız; o da insanların bizim ayetlerimize kesin bir bilgiyle inanmadıklarını onlara söyler) hareket ederek internet üzerinden yayılan bir virüsün yol açtığı intiharlarla kıyamet alameti Dabbetü’l Arz arasında bir bağlantı kuruyor. 10 Şubat’ta 50 kopyayla vizyonda olacak filmin oyuncuları arasında Kaan Girgin var.

UYUŞTURUCU SORUNU BEYAZPERDEDE: Şubatın üçüncü haftası iki Türk filmi birden giriyor vizyona. Bunlardan biri, Ulaş Ak’ın “Dün Gece Bir Rüya Gördüm” adlı filmi. Pelin Batu ve Emre Kınay’ın oynadığı film, 17 Şubat’ta gösterime giriyor.

YIKACAKLAR PERDEYİ EYLEYECEKLER VİRAN: Geleneksel seyir sanatımız Karagöz ve Hacivat, Ezel Akay’ın son projesine konu oldu. Senaryosunu Levent Kazak’ın yazdığı “Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü?” filminde başrolleri Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Güven Kıraç ve Şebnem Dönmez paylaşıyor. Haluk Bilginer’in Karagöz’ü, Beyazıt Öztürk’ün Hacivat’ı oynadığı film 17 Şubat’ta vizyona girecek.

BİR BEYZA VAR BEYZA’DAN İÇERİ: Farklı türlerde film çekmeyi seven Mustafa Altıoklar, şubatın son haftası bir seri cinayet filmiyle seyirci karşısına çıkıyor. Olaya daha çok psikolojik açıdan yaklaşan filmin başrollerinde Demet Evgar, Levent Üzümcü ve Tamer Karadağlı var.