‘Suç işleyenin yanına kar kalmıyor’

Sakarya Valisi Nuri Okutan, suç işleyenin yanına kar kalmadığını söyledi.

“Suç ilşeyenin yanına kar kalmıyor.” diyen Okutan halka da çağrıda bulunarak kendilerinden haksız kazanç isteyenlere razı gelmemelerini istedi. Bu tür operasyonun seyrine vatandaşların büyük katkıda bulunduğunu kaydeden Okutan, tefecilik gibi durumlarda mutlaka emniyet güçlerini bilgilendirmelerini istedi. Okutan, şunları söyledi: ”Sakarya’da bilmediğimiz herhangi bir şey yok. Halkımız da artık bu tür olaylara karşı oldukça duyarlı. Zaten bu böyle olunca daha da kolaylışıyor. Halkımızla işbirliği içindeyiz. Özellikle bu tefecilik olaylarına karşı vatandaşımızı çok daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Unutmamak gerekir ki bu tür olumsuzlukların sonu kara paraya dayanıyor.”

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ise son günlerde Adapazarı’nda tefecilik gibi faaliyetlerin hız kazandığını, kendilerine bu yönde bir çok ihbarın ulaştığını bildirdi. İhbarların hepsini büyük bir titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Aydın, kentte oldukça yoğun bir tefecilik trafiği olduğu ve bunun çevre illerle ile bağlantılı olabildiği ihtimali üzerinde durduklarını belirtti. Kentte gerçekleştirdikleri çalışmalarda bu tür faaliyetleri yapan bir çok isime ulaştıklarını kaydeden Aydın, ”Adapazarı diğer illerle kıyaslanmayacak şekilde yoğun bir tefecilik faaliyetinin cereyan ettiği bir yerdir. Bunların kim olduğunu tek tek biliyoruz. Yüksek faizle borç vermek suretiyle işi hukuki kılıfına da uydurmak suretiyle vatandaşlarımızı sıkıntıya düşürenler var. Alacaklarını tahsil ederken de şiddet, baskı ve tehtit oluşturarak bir takım çete faaliyetlerine yöneldiklerini biliyoruz. Buradan açıkça söylüyorum, sonları geldi. Mercek altına alındılar adım adım da izleniyorlar sıra onlara geldi. Herkes aklını başına toplasın. Kararlılığımız giderek artan bir şekilde devam edecektir. Vatandaştan yağmur gibi ihbar yağıyor. Bu olayda organize edilmiş bir cinayet şebekesidir. Bazı organize gruplarla da birleşme durumanda olduğu yolunda emaraler var. İller arası çalışmalarımız da şu an itibariyle başlamış durumda.” dedi.

Adapazarı’nda polis tarafından düzenlenen adam öldürme, yaralama, tehdit, silahlı saldırı gibi olaylara karıştıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen H.K, A.K, H.Ş, İ.D, O.B, İ.Ç ve S.A çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Ferizli Cezaevi’ne sevk edildi. Zanlılardan A.A ile S.K ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.