‘Suç örgütleri yuvalarına her yerde çomak sokulmaktadır’

Suç örgütleri yuvalarına her yerde çomak sokulmaktadır'

Ankara’nın Kalecik ilçesinde bir mühendisin diri diri toprağa gömülerek öldürülmesi olayının aydınlatılmasının ardından konuşan Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, artık suç örgütlerinin yuvalarına sadece büyük illerde değil küçük yerlerde de çomak sokularak gidildiğini açıkladı. Aydıner, ocak ve şubat aylarında 45 ayrı suç örgütüne yönelik operasyon gerçekleştiğini bu operasyonların yaklaşık 28’inin ayrı ayrı illerde olduğunu kaydetti. Bu durumun artık büyük illerin dışında da çetelere karşı projeli çalışmaların yürütüldüğünün bir göstergesi olduğunu söyleyen Aydıner, ”Tüm illerde şube müdürlerine yönelik projeli çalışmalar hakkında eğitim verildi. Bu eğitimlerle birlikte yasalar çerçevesinde organize suç örgütlerine yönelik projeli ve bilimsel çalışmalar yürütülerek savcılığın önüne daha sağlıklı düşünmesini ve karar vermesini sağlayacak bir dosya konulmaktadır.” dedi.
Aydıner, Emniyet Genel Müdürlüğü Polisevi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Emniyet Teşkilatı arasında imzalanan ”Polis Lojmanları” yapımı konusundaki imza töreni öncesinde konuştu. Aydıner bir gazetecinin, ”Sürekli bazı illerde çeteler ortaya çıkıyor. En son Kalecik’te bir kişinin diri diri gömülmesi olayı bunun bir göstergesi. Kalecik’de yaşanan son olay çeteleşmenin küçük illerde de artışının bir göstergesi mi” şeklindeki sorusunu yanıtladı. Aydıner, ”Bu çeteleşmedeki artışı değil güvenlik güçlerinin büyük iller dışında da küçük yerlerde de organize örgütlerinin yuvalarına çomak sokmasının bir göstergesidir. Arı kovanına çomak sokulmuştur. Uzmanlaşan birimler her yerde bu örgütlerin üzerine giderek projeli çalışmalarla kısa sürede bu örgütlerin yakalanmasını sağlamaktadır. ” dedi.

Aydıner, son iki ayda çetelere yönelik yapılan operasyonların bunun bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, ”Ocak ve Şubat aylarında 28 ayrı ilde 45 ayrı suç örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. Bu operasyonlar artık büyük yerlerin dışında da emniyet güçlerinin projeli çalışmalarının bir göstergesidir. Bu tür çalışmalar bir çırpıda olmuyor. Uzun süreli projeli çalışmalar şeklinde gerçekleşiyor.” dedi.

Aydıner, daha sonra TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ında katıldığı bir törenle TOKİ tarafından emniyet mensupları için yaptırılacak 2450 konutun protokol metnini imzaladı.