Suçtan mağdur olan aileler korunuyor

Suçtan mağdur olan aileler ve suça karışan vatandaşları korumak için kurulan İl Koruma Kurulu yardım için kolları sıvadı.

Kurulun Türk Anneler Derneği Balıkesir Şubesi’nde yapılan aylık toplantısında, resmi kurum ve sivil toplum örgütleri yöneticileri Cezaevi’nden tahliye olan tutuklu ve hükümlülerin hayata kazandırılması için neler yapılabileceğini görüştü.

Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, Ocak 2006’da kurulmasına karar verilen İl Koruma Kurulu’nun kamuoyunda yeni yeni tanınmaya başlandığını belirterek, “Amacımız suçtan mağdur olan insanlar ile suçla tanışmış kişileri topluma kazandırmak. Bunun için tüm resmi kurumlar ve sivil toplum örgütlerimizin desteğini bekliyoruz”dedi. Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri Şube Müdürü Pınar Köşker, İl Koruma Kurulu’na müracaat eden suçtan zarar görmüş iki çocuklu bir anneye eğitim ve gıda yardımında bulunduklarını, cezaevinden tahliye olan ve iş talebinde bulunan 7 hükümlüden 2’sini işe yerleştirdiklerini açıkladı.

İl Koruma Kurulu’nun her ay bir kez toplanarak çalışmalarını gerçekleştirdiğini bildiren Köşker “Müdürlüğümüz suç işlenmesinde başlayıp ceza verilinceye kadar ki sürede sanık veya şüpheliyi denetliyor. Ceza verildikten sonra denetime ve psiko-sosyal desteğe tabi tutuyoruz. Tahliye sonrası da denetim ve yardımlarımız devam ediyor” dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı ve İl Koruma Kurulu Başkanı Ahmet Karayiğit, suçtan zarar görenler ile ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin dilekçe ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri Şube Müdürlüğü’ne başvurarak destek talebinde bulunabileceklerini söyledi. Denetimli Serbestliğin Türk Hukuk sisteminde ve toplum içerisinde yeni bir oluşum olduğuna dikkat çeken Karayiğit, “Bireye hizmet etmenin aynı zamanda topluma hizmet etmek olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu kurulun devamı ve belirlenen hedeflere ulaşması için toplumun her kesiminden gelecek olan desteğe ihtiyacımız var.”diye konuştu.

İl Koruma Kurulu çalışmalarını Belediye, Baro, Milli Eğitim, Ceza İnfaz Kurumu, Sosyal Hizmetler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İş-Kur, Türk Hava Kurumu, Ziraat Bankası, Aile Planlaması Derneği, Ticaret Borsası, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Anneler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme ve Tüketicileri Koruma Derneklerinin temsilcileri ile yürütüyor.