Sudan’la kültürel işbirliği

TBMM ile Sudan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi arasında, mutabakat muhtırası imzalandı.

TBMM ile Sudan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi arasında, mutabakat muhtırası imzalandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Sudan Ulusal Meclisi Başkanı Ahmet İbrahim El Tahir’in, Hartum’daki Hilton Otelinde imzaladıkları mutabakat muhtırasına göre, Türkiye ile Sudan arasındaki tarihten gelen ortak kültürel değerler, yakın dostluk ve kardeşlik temeline dayalı birliktelikten esinlenilerek, iki ülke arasında her alanda mevcut dostane ilişkilere parlamentolararası işbirliği bağlamında da kurumsal boyut ve içerik kazandırılacak.

Mutabakat muhtırasına göre, ülke arasındaki ilişkileri ilgilendiren konularla gerek bölgesel, gerekse uluslararası konularda, düzenli bilgi ve görüş alışverişinde bulunulacak. Her iki yasama kurumunun idareci ve görevlilerine, yasama tekniği ve usulleriyle idari, mali ve diğer konularda eğitim verilmesi amacıyla karşılıklı programlar düzenlenecek.

İmza töreninde konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sudan’da çok önemli görüşmeler yaptığını ve bu ülkeden çok güzel hatıralarla ayrıldığını söyledi.

Sudan’a gelen ilk TBMM Başkanı olduğunu belirten; ziyaretini, gecikmiş bir ziyaret olarak nitelendiren Arınç, bundan sonraki süreçte bu tür ziyaretlerin daha sık olacağını kaydetti. Sudan Ulusal Meclisi Başkanı Ahmet İbrahim El Tahir ise mutabakat muhtırasının, iki ülke ilişkilerini daha da canlandıracağını belirtti. Arınç ile El Tahir, daha sonra mutabakat muhtırasına imza koydular.