S.Ü’de üniversiteye girisleri yasaklanan iki ögrenci hakkinda baslatilan idari sorusturma devam ediyor

KONYA - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörlügü, ögrencilerin ve ögretim üyelerinin üzerinde tehditle baski kurmaya çalistigi öne sürülen, Isletme Bölümü 4. sinif ögrencisi Zeki Z. ve arkadasi Barbaros K.'nin üniversiteye girisini yasakladi.

Rektörlük ise Zeki Z. ve arkadaslari hakkinda, ‘Rektörlük makamini tehdit’ iddiasiyla savciliga suç duyurusunda bulundu. Gözaltina alinan Zeki Z. ve yanindakiler, sevk edildikleri adliyede savcilikça serbest birakildi. Geçtigimiz günlerde ise savciligin talebi üzerine komisyon kurularak, konuyla ilgili idari sorusturma açildi. Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi’nde arastirma görevlisi Ibrahim Halil Sugözü’nü de tehdit ettigi ileri sürülen Zeki Z. ve arkadasi Barbaros K.’nun 20 gün önce üniversiteye girislerinin yasaklandigi ögrenildi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Selçuk Üniversitesi’nin personeliyle beraber 80 bin kisilik bir nüfusa sahip oldugunu hatirlatarak yasanan bu olayin münferit oldugunu ifade etti. Bir üniversite hocasinin tehdit edildigi iddiasinin bulundugunu belirten Okudan, “Sorusturma Komisyonu kurularak sorusturma açilmistir. Sorusturma sonuçlanincaya kadar bu 2 iki kisinin okula alinmamasi 20 gün önce kararlastirildi. Bunu yapanlarin hiçbir düsünceye yakismayacagini düsünüyorum. Yasalar çerçevesinde olan her düsünceye saygiliyiz. Herkesin fikrini anlatmasindan yanayiz. Düzeni ve huzuru kim bozarsa cezasi verilir. Kanunlar bunu gerektiriyor. Üniversiteler siyaset üstü kurumlardir. Bir hocanin odasina kadar girip tehdit edenleri hiçbir düsünceye layik görmüyorum. Konuyla ilgili akademisyenlerle toplanti yaptik. Gerekli önlemleri aldik ve asla taviz vermeyecegiz” dedi.

Zeki Z. ise hakkindaki suçlamalari kabul etmedi. Zeki Z., “Ben kimseyi tehdit etmedim. Adliyede ifade verdim. Savci benim serbest birakilmama karar verdi. Ülkü ocaklari, ilim irfan ögretilen bir dernektir. Bizi karalamaya çalisiyorlar. ” diye konustu.