Süheyl Uygur babasına ait tabloya kavuştu

Tiyatrocu Süheyl Uygur, yanlışlıkla eskiciye sattığı babasına ait yağlı boya tabloyu müzayedede geri aldı.

Tiyatrocu Süheyl Uygur, yanlışlıkla eskiciye sattığı babasına ait yağlı boya tabloyu müzayedede geri aldı. Uygur, tablonun ücretsiz iade edilmesine karşılık müzayedede kendisine ait eşyaları sattı. Süheyl Uygur’a ait Vespa Scooter görünümlü üç tekerlekli bisiklet bin 750 TL’ye alıcı bulurken, tahta kukla 400 TL’ye alıcı buldu.

Çukurcuma Müzayede Evi tarafından Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen ‘Karma Eserler Müzayedesi’, renkli görüntülere sahne oldu. Müzayedede, tiyatrocu Süheyl Uygur’a, babası Nejat Uygur’un yaptığı yağlıboya tablo bedelsiz olarak iade edildi. Süheyl Uygur da bu jeste karşılık olarak kendisine ait olan eşyaların satışını gerçekleştirdi.

Satışta Süheyl Uygur’a ait olan Vespa Scooter görünümlü üç tekerlekli bisiklet bin 750 TL’ye alıcı bulurken, tahta kukla 400 TL’ye satıldı. Bin TL’den satışa sunulan bir çift sirk palyaçosu ise çekişmeli geçen artırma sonunda bir koleksiyoner tarafından 4 bin 250 TL’ye satın alındı.

Tabloyu teslim alırken duygusal anlar yaşayan Süheyl Uygur, “Ortadaki yanlışı düzeltmek için Muzaffer Bey ile yaptığımız görüşme sonucu, eşyaların tamamının babama ait olduğu konusunda kendisine de yanlış bilgilendirme yapıldığını öğrendik. Durumu açıklayınca kendilerinin de iyi niyetli yaklaşımı doğrultusunda, bizim için manevi değeri çok büyük olan ve kızım Zeynep’e hitaben babamın yaptığı yağlıboya tablo üzerinde uzlaştık. Kendisi bu resmi bize iade etti. Ben de iyi niyete karşılık, diğer eşyaların satışını bizzat gerçekleştirmek istediğimi söyledim. Benim için farklı bir deneyim ve heyecan oldu. Müzayede sunmakla, hayatımda bir ilki de geçekleştirmiş oldum.” dedi.

Süheyl Uygur’un bu jesti karşısında memnuniyetini dile getiren Çukurcuma Müzayede Evi sahibi Muzaffer Gültekin ise, müzayede konseptlerinin dışında olmasına rağmen büyük usta Nejat Uygur’a ait olduğu bildirilen eşyaların, sanatseverlere ulaştırılması için satış listesine eklendiğini söyledi. Gültekin, “Önemli bir yanlıştan dönüldüğü için çok mutluyum. Bizim için aile değerleri çok önemlidir. Bu nedenle Nejat Uygur imzasını taşıyan resmi Süheyl Bey’e iade ettik. Kendisi de bize sunumlarıyla jest yaptı.” şeklinde konuştu.