Suikast günü polisi aramış

Hrant Dink suikastının kilit ismi Erhan Tuncel'in, Trabzon Emniyeti'nden bir polis ile biri cinayet gününde olmak üzere 25 kez görüştüğü belirlendi

Hrant Dink cinayetini azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan “büyük ağabey” Erhan Tuncel’in, cinayetin ardından Trabzon istihbarat şubesinde M.Z. isminde bir polis memuru ile telefonla konuştuğu tespit edildi. 6 ay önce Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden Bartın’a tayini çıkan M.Z.’nin Erhan Tuncel’e, “Cinayeti sizinkiler mi işledi? Cinayet bana anlattığın gibi mi işlendi? Yasin mi vurdu?” şeklinde sorular sorduğu öne sürüldü.
Hrant Dink suikastının ardından soruşturmayı yürüten İstanbul polisinin elde ettiği bulgular, Dink cinayetine kadar gelen ihmaller zincirinin 2004 yılında Trabzon’da McDonald’s’ın bombalanmasıyla başladığını, rahip Santoro cinayetiyle devam ettiğini ve Hrant Dink’in öldürülmesiyle son bulduğunu gösteriyor.
Ramazan Akyürek’in Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden, İstihbarat Daire Başkanlığı’na atanmasının ardından, yeni Emniyet Müdürü Reşat Altay tarafından kasım ayında istihbarat elemanlığından çıkarılan Erhan Tuncel’in polisle irtibatının sürdüğü anlaşıldı. Tuncel’in kasım ayından sonra, biri cinayet günü olmak üzere telefonla 25 görüşme yaptığı, tutanaklarda yer aldı.
McDonald’s’ın bombalanması olayında, patlayıcıyı hazırlayan ve eylemi organize eden Erhan Tuncel’in dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek tarafından istihbarat elemanı yapılmasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesinin aracılık yaptığı iddia edildi.. Tuncel’in, McDonald’s’ı bombalama eyleminin planlayıcısı olmasına rağmen “eleman edilme” kuralına uymadığı ileri sürüldü. Ancak Emniyet Müdürü Akyürek, Tuncel’le görüşmesi için polis memuru M.Z.’yi görevlendirerek gelen istihbarat bilgilerini değerlendirmeye başladı.

3 olay bağlantılı
Terör ve istihbarat uzmanları Hrant Dink cinayetinin, McDonald’s’ın bombalama eylemi ve rahip Santoro’nun öldürülmesinden ayrı tutulmaması gerektiğini vurguluyorlar. İstanbul Emniyeti’nin Dink cinayeti sonrası yaptığı soruşturma da bu ifadeleri doğrular nitelikte…
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Dink cinayetinin ardından gözaltına aldığı ve gönderdiği kişiler arasında McDonald’s eylemine karışan kişilerin de olduğu belirtiliyor.