Suikast kurbanı Hariri’yi anıyor

Lübnan'da suikaste kurban giden eski başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinin yıldönümünde başkent Beyrut'ta toplanan binlerce kişi, "ulusal birlik" gösterisi düzenliyor.

Lübnan’da siyasi yaşamı derinden sarsan, Suriye’nin 30 yıllık askeri varlığını sona erdiren ve yapılan ilk seçimle de Suriye karşıtı bir hükümetin yönetime gelmesine yol açan Hariri suikastinin 1. yıldönümünde anma gösterilerinin merkezi olan başkent Beyrut’taki Şüheda Meydanı’nda binlerce kişi toplandı. Gösterilerin olaysız geçmesi için binlerce asker ve polis de kent genelinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Yıldönümü törenleri dolayısıyla okullar tatil edilirken “Sadakat ve milli birlik” gösterisi olarak ilan edilen gösteriye Lübnan hükümetinde yer almalarına rağmen Hizbullah ve Emel grupları katılmadı.

1994-2004 yılları arasında başbakanlık yapan Refik Hariri 14 Şubat 2005 tarihinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti. Hariri suikastinden sonra artan uluslararası baskılar, suikastte parmağı olduğu iddia edilen Suriye’yi Lübnan’daki askerlerini çekmeye zorlamıştı.

Öte yandan, Refik Hariri’nin oğlu ve aynı zamanda parlamentodaki en geniş grubun lideri Saad Hariri, güvenlik gerekçesiyle 6 aydır uzak kaldığı Lübnan’a pazar günü döndükten sonra yaptığı ilk açıklamada halkı bugün düzenlenen gösteriye çağırmıştı. LBC televizyonuna konuşan Hariri, “Lübnan halkı baskı ve suçu reddettiğimizi tüm dünyaya göstermeli.” diye konuşmuştu.