Suikastin şifreleri internette gizli

'Bombacı' lakaplı Yasin Hayal ile Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın arkadaş olması dikkatleri ikilinin dahil olduğu gruba ve sürekli gittikleri internet kafelere çeviriyor.

Hrant Dink’in katil zanlısı 17 yaşındaki Ogün Samast ile 24 Ekim 2004’te Trabzon’daki Mc Donald’s restoranını bombalayan Yasin Hayal’in Pelitli beldesinde oturması ve arkadaş olmaları dikkatleri 30 bin nüfuslu Pelitli’ye çevirdi. Samast’ın da eylem hazırlığını Hayal gibi internet kafelerden bağlantı kurduğu kişilerle birlikte yaptığı iddiası üzerine, iki internet kafedeki 30 bilgisayara el konuldu.

1 ayda 3 kez gitti

Samast’ın son bir ayda üç kez İstanbul’a gittiği için ailesiyle tartıştığı iddia edildi. İstanbul dönüşü çok para harcamasıyla dikkat çeken Samast’ın bazı arkadaşları, son İstanbul seyahatinden dönüşünde Ogün’ün kendilerine “İnternette bir kadınla tanıştım. İstanbul’a yanına gittim. Kadında çok para var” dediğini anlattı.

Samast’ın, internetten İstanbul’daki bazı kişilerle bağlantıya geçtiği ve Dink’in öldürülmesinin bu şekilde planlandığı öne sürüldü.

Hayal de internet kurdu

11 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Hayal de Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, suikastte kulanılan silahı Samast’a kendisinin verdiğini kabul ettiği iddia edildi.

Bomba yapma tekniklerini internet üzerinden bağlantı kurduğu Çeçenlerden öğrendiğini ifade eden ve İstanbul’da sorgusu süren Hayal’in de internet konusunda çok bilgili olduğu, Pelitlispor’un internet sitesini de hazırladığı belirtildi.

Başbakan’ı bile tanımazdı

Belde sakinleri, Ogün ve Yasin’in aynı arkadaş grubunda olduklarını ve sık sık görüştüklerini söyledi.

Mahalle sakinleri de Samast hakkında genelde olumlu görüş bildirirken, bazı gençler agresif olduğunu söyledi. Bir arkadaşı Samast’ı “Bazen çok sinirlenirdi. Çok kolay gaza gelirdi. Biri onu doldurursa dediklerini gider yapardı. Daha Başbakan’ı tanımıyor, o adamı nereden tanıyacaktı” ifadeleriyle anlattı.

Samast’ın yakın rkadaşı Kemal Bal da zanmlıyı en son bir hafta önce gördüğünü belirterek “Bir değişiklik hissetmedik. Gayet sakindi. Gençliğin vermiş olduğu heyecanları vardı ama böyle bir şeyi ondan kesinlikle beklemezdik” diye konuştu.

Onu kullandılar

Pelitli Cumhuriyet Mahallesi Afetevleri Sitesi Mevlana Sokak’taki bir apartmanın 3. katında oturan Samast ailesinin evleri iki gün açılmadı. Karşı dairede oturan İbrahim Suiçmez, şoke olduklarını belirtirken “Çok üzüldük. 1994’ten beri buradaydılar. Dört kardeştiler. Büyüğü kaynakçılık yapıyor. Onu en son salı veya çarşamba gördüm. Çatıya çıkıyordum, iskele kaydı Ogün tuttu beni. O çocuk bu işi yapacak kapasitede birisi değil. Büyüklerine karşı asla saygısızlık etmezdi. Dürüst efendi bir çocuk. Ben 40 yaşıma geldim, Agos diye bir gazete duymadım. O çocuk nerden duysun. Onu kullandılar” dedi.

Aynı apartmanda oturan Samast’ın akrabası Faik Samast da kapı aralığından “Bu işi fazla kaşımayın. Ben Ogün’ün Yasin Hayal’le o kadar samimi olduklarını bilmiyordum. Ama birbirlerini tanıdıklarını biliyorum. Burası küçük. Herkes birbirini tanır” diye konuştu.