Sulamada kayıp yüzde 70’i buluyor

Türk tarımının en önemli merkezlerinden Çukurova'da, 1960'lı yıllardan kalma sulama kanalları şebekesindeki yıpranma nedeniyle kayıpların yüzde 70'i bulduğu belirtildi.

Türk tarımının en önemli merkezlerinden Çukurova’da, 1960’lı yıllardan kalma sulama kanalları şebekesindeki yıpranma nedeniyle kayıpların yüzde 70’i bulduğu belirtildi. Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici, sulamada kapalı borulu siteme geçilmesi gerektiğini savundu.

Prof. Dr. Özekici, ovadaki tüm sulama sistemlerinde yaşanan çürümelerden dolayı sızıntıların had safhaya ulaştığını ifade ederek, “Su kayıplarının önüne geçmek için kapalı sisteme geçilmesinde geç bile kalındı.” dedi.
Açık kanal sisteminin artık çağ dışı bir yöntem olduğunu ifade eden Özekici şunları kaydetti: “Bu durumun ova için olumsuz çevresel etkileri de var. Sulama suyunun artık kapalı borulu basınçlı su sisteminden geçmeli. Bunun için Sayın Başbakanımız dahil tüm kurumlara yazılı başvurularda bulunduk, raporlar hazırladık. Adana’nın 14 milletvekili var, birlikte bu konuya sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bu sistemin yaklaşık toplam maliyeti zaten çiftçiden alınacak. Bunun için neden geç kalındığını anlamakta da güçlük çekiyoruz. Çiftçi bu sisteme geçmeyi bekliyor ve destekliyor.”

Ovada tarla ürünlerinin yanı sıra bahçe tarımının da yaygınlaştığını anlatan Prof. Dr. Özekici, bu nedenle sulamanın büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.