Süleyman Demirel CHP lideri Baykal’a destek verdi

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gazetecileri evinde kabul etti.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ”Sayın Baykal’ın siyaset dışı kalması veya siyasette bugün gördüğü hizmetlerin dışında kalması, benim açımdan ülke için kayıp olur” dedi.

Ankara Güniz Sokak’taki evinde gazetecilerle sohbet eden Demirel, siyasi tabloya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP’nin durumu:
Parti içi muhaliflerin “istifa” baskısıyla karşı karşıya olan CHP Genel Başkanı’nın durumunu değerlendiren Demirel, sözleriyle ana muhalefet liderine arka çıktı.

“Türk siyasetinde çok iyi yetişmiş, uzun seneler tecrübe sahibi bulunan Sayın Baykal’ın kendi görevini hangi şekilde sürdüreceği, ne zamana kadar sürdüreceği, ne yapacağı kendi bileceğidir” diyen Demirel, “Beni alakadar eden birşey, böylesine çok iyi yetişmiş bir kimsenin Türkiye’nin hizmetinin dışında kalmamasıdır. Her zaman seçim kazanılmaz. Seçim kazanan bir partinin genel başkanının görevi bırakması gibi bir kaide olduğuna kani değilim” dedi.

Demirel, Baykal’ın siyaset dışı kalması veya siyasette bugün gördüğü hizmetlerin dışında kalmasının ülke için kayıp olacağını söyledi.

Demirel, “Sayın Ağar için de aynı şeyleri söylemeniz mümkün mü?” sorusuna da “Mümkün” yanıtını verdi.

DP’nin durumu:
Demirel, Demokrat Parti liderliği için ATO Başkanı Sinan Aygün adının gündeme gelmesi ve kendisinin de bunu desteklediği yolundaki haberler için, “Ben siyaset üstüyüm. Siyasi partilerin kendi kadroları var. Bu kadrolar halin icabı neyse onu yaparlar. Benim tavrım budur ama bana pek çok laf atfedilebilecektir. Benden duymadığınız laf bana ait değildir” dedi.

Demirel, Mehmet Ağar-Erkan Mumcu polemiği ve Abdullah Gül’ün Köşk adaylığı konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.