Süleyman Demirel rektörleri uyardı

Demirel, başörtüsü kararına uymayacağını açıklayan rektörleri uyardı.

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis’in başörtüsü kararına uymayacağını açıklayan rektörleri uyardı.

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis’in başörtüsü kararına uymayacağını açıklayan rektörleri uyardı: “Kanuna karşı çıkılmaz.” Demirel, böyle bir girişimin yanlış olacağını belirterek, ‘haklı yollara başvurarak hak arayın’ tavsiyesinde bulundu.

Demirel, başörtüsü değişikliğine ise ‘ülkeyi böldüğü’ gerekçesiyle karşı çıktı. Huzurun bozulduğunu savunurken bu durumun kendisini fevkalede üzdüğünü ve ızdırap duyduğunu kaydetti.

Süleyman Demirel, Adalet Partisi’nin 47’nci kuruluş yıldönümü münasebetiyle DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz ve arkadaşlarını Güniz Sokak’taki evinde kabul etti. Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren eski cumhurbaşkanı, bir ülke için en önemli değerin ‘birlik, beraberlik’ olduğunu vurguladı. İçinde bulunulan zaman diliminin bazı kaygıları ihtiva ettiğini kaydederken, karamsarlık içine girilmemesini istedi. Demirel, bir gazetecinin “Bazı rektörler, başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliklerini uygulamayacaklarını açıkladı.” şeklindeki hatırlatması üzerine “Kanunlara karşı çıkılamaz. Böyle bir yola girilmesi yanlış olur.” dedi. Demirel, değişikliklerin hukuki ve toplumsal yansımalarıyla ilgili bir soru üzerine de Türkiye’de her şeyin tartışılabileceğini söyledi. Yargının daha önce başörtüsü aleyhine verdiği kararlara atıf yaparken, konuyu hukuk sisteminin temize çıkaracağını kaydetti. Toplumun bölündüğünü ileri süren Demirel, halkın birbirini anlamasının zaman alacağını ifade etti. Demirel, Türkiye’nin açık ve demokratik bir toplum olduğuna işaret ederken, anayasa değişikliklerinin usulüne uygun yapıldığını dile getirdi. Milletin bu sorunu taşıyabileceğine değinen Demirel, rejimin değişmesinin mümkün olmayacağını söyledi.