Süleyman Demirel; ‘Yaşlıların tek isteği sevgi’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, yaşlılığın 21. yüzyılın en önemli insani olayı olduğunu belirterek, "Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, para pula ihtiyacı olmayan yaşlıların aradığı sevgidir." dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Okmeydanı Grand Cevahir Otel’de düzelenen “1. Ortadoğu Yaşlanma Kongresi”nin kapanış konuşmasını yaptı. Sağlığın Allah’ın bir lütfu olduğunu belirten Süleyman Demirel, insanların hayatı severek yaşamasını, birbirlerine yardım ederek yaşamasını istedi. Yaşlıların sevgiye ihtiyacı olduğunu ifade eden Demirel “Bu yaşlılık 21. yüzyılın en önemli insani olayıdır. Mutlaka kişiye, aileye, akrabaya, gönül kuruluşlarına çok iş düşüyor. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, para pula ihtiyacı olmayan yaşlıların aradığı sevgidir. İnsanlarımız birbirlerinden sevgiyi esirgemesin. Esirgemeyince sevgi tükenmez, aksine çoğalır.” diye konuştu.

Yaşlılara yardımcı olmanın toplumun ve devletin görevi olduğunu belirten Demirel, şöyle konuştu: “Hekimlerimiz ve tıp dünyasındaki arkadaşlarımızdan daha çok araştırma bekliyoruz. Önceden Alzhimer ve kanser yoktu. Hepatit gibi hastalıklar bu kadar yaygın değildi. Tıp dünyası tüm bu hastalıklara çare bulmalıdır.”

Türkiye olarak üzerlerini düşeni yapmaları gerektiğini söyleyen Demirel, “O zaman daha iyi bir Türkiye oluruz. Birbirimize daha çok yardımcı olalım ki Allah da bize daha çok yardımcı olsun” dedi.

Konuşmasının ardından toplantıya katılan yaşlılarla fotoğraf çektiren Demirel, ayaküstü yaşlılarla sohbet etti. Sohbet sırasında yaşlı bir kadının elini öpmek istemesini reddeden Süleyman Demirel, yaşlı kadının bu kez yanağından öpme isteğini geri çevirmedi. Demirel’i yanağından öpen yaşlı kadın, kendisini İzzet Baysal Huzurevi’ne davet etti.