Süleyman Demirel’e göre çeteler

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, çetelerde askerlerin de yer almasıyla ilgili olarak "Bunlar münferit hadiseler, tamamen bireysel. Kurumla, üniforma ile hiç bir ilgisinin olmayacağını herkes kabul etmelidir" dedi.

Ankara Kızılay’daki 37. mağazanın açılışını 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Sanayii ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun yaptı. Açılışa, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Milli Savunma eski bakanlarından Sebahattin Çakmakoğlu ve Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel de katıldı.

Açılışın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gündemdeki çete tartışmalarına değindi. “Çete operasyonlarında ele geçirilen kişilerin arasında emekli veya muvazzaf asker olması endişe edilecek bir şey mi?” sorusunu yanıtlayan Demirel, “Hayır. Asker dediğiniz şey 150 bin subay ve astsubaydan oluşan büyük bir teşkilattır. Bu olaylara karışanların, henüz kim olduğunu, nasıl karıştığını bilmeden devletin en büyük kurumu hakkında, bu kurumun itibarını sarsacak şüpheler çok yanlıştır. O zaman kendimize değil Türkiye’yi zaaf içinde görmek isteyenlere hizmet etmiş oluruz. Bunların münferit hadiseler olduğunu, tamamen bireysel olduğunu ve kurumla, ünüforma ile hiç bir ilgisinin olmayacağını herkes kabul etmelidir” dedi.

Demirel, hükümetin kendilerine karşı bir komplo kurulduğunu savunduğunun hatırlatılması üzerine ise “Bunu diyenler o komplonun ne olduğunu söylemek zorundadır. Söylememeleri durumunda devlete karşı yapılmış bir iftira olur. Devleti yönetenlerin böyle bir iftira atmaya hakları yoktur.” dedi.

Bir gazetecinin “Türkiye nereye gidiyor?” sorusunu yanıtlayan Demirel, Kaygılanmaya hiç gerek olmadığını, Türkiye’nin yolunda devam ettiğini söyledi. Ortaya çıkan olayların toplumda heyecan oluşturduğunu belirten Demirel, Türkiye’nin geleceği hakkında şüpheye düşmenin yanlış olacağını vurguladı. Demirel, “Bazı şeyler ne kadar vahim olursa olsun, Türkiye’nin geleceği hakkında şüphe uyandırıcak şeyler olmamalı. Türk vatandaşı evvela kendi devletinin geleceğinden hiç bir şekilde şüpheye düşmemelidir. Nereye gidiyoruz diye bir şüphe duymamalıdır. Bunları yapanların layık oldukları cezalara çarptırılmasını istemek her vatandaşın hakkıdır, devletin de görevidir” şeklinde konuştu.

Süleyman Demirel, yurdun çeşitli yerlerine yaptığı gezilerde elde ettiği izlenimleri “Halk işinde gücünde, ancak sizin merak ettiğiniz gerginlikler oralarda da hissediliyor. ” sözleriyle yorumladı.