Süleyman Soylu: “Partiler ideolojik temelli”

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Meclis'te bulunan partilerin merkezde değil birer ideolojik parti olduğunu savundu.

DP Genel Başkanı Soylu, Türkiye Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği “Merkez Sağ ve Türkiye Sorunları” konulu konferanda konuştu. Merkez sağın geçmişteki ve günümüzdeki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, Atatürk’ü anlayamamanın, merkez sağın unsurlarındaki zayıflamanın en önemli nedenlerinin başında geldiğini anlattı. Soylu, “Bugüne kadar kendini merkez sağın içinde olduğuna inanılan bazı siyasi isimler gerçek anlamda merkez sağın içinde olmadıkları için sıkıntılar yaşanmıştır” dedi.

Türkiye’de Meclis’te bulunan partilerin merkezde değil ideolojik temelli partiler olduğunu savunan Soylu, “AKP din, CHP laiklik, MHP milliyetçilik, DTP ise etnik yapı üzerinden siyaset yapmaktadır” diye konuştu. Türkiye’de demokrasinin parti liderlerinin anlayışına göre var olduğunu ifade eden Soylu, Türkiye’deki demokrasinin algılamasının, seçilmiş kurallar uygulaması olduğuna dikkat çekti.

-“HEYETİMİZ ÇİLLER İLE GÖRÜŞECEK”-

Panel öncesinde gazetecilerin bir sorusu üzerine eski Başbakan Tansu Çiller ile görüşmek üzere belirledikleri heyetin amacını ve kapsamını başkanlık divanında partililerle paylaştıklarını söyleyen Soylu, “Önümüzdeki günlerde oluşturduğumuz heyet kamuoyunda bilinen bu teklifi sayın Çiller ile görüşerek iletecektir” dedi.