Sultanbeyli’de cemevi tartışması

Sultanbeyli'de Pir Sultan Abdal Derneği'nin yaptırmak istediği cemevi inşaatına 8-9 Nisan'da başlanması planlanırken, Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, farklı bir arazi göstermelerine rağmen uzlaşamadıkları söyledi.

Belediyenin cemevi için düşündüğü arazide imar kanununa aykırı 3 katlı bir binanın olduğu ve istimlak edilmesinin planlandığı belirlendi.
Bir süredir Sultanbeyli Yavuz Selim Mahallesi’nde devam eden cemevi inşaatı ve mahallenin adının değiştirilmesi tartışması bütün hızıyla devam ediyor. Alevi vatandaşların yaşadığı Yavuz Selim Mahallesi ile belediye yetkililerini karşı karşıya getiren tartışmalarla ilgili Sultanbeyli Belediye Başkanı Alaattin Ersoy, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Eski adı Başaran olan mahallenin adının Belediye Meclis kararıyla 1994’te Yavuz Selim Mahallesi olarak değiştiğini hatırlatan Ersoy, “Son iki aydır mahalle sakinleri 8′-9 Nisan tarihlerinde cemevinin temelini atacağız’ diye duyurular yapmaktadır. Almanya’dan yayın yapan bir TV kanalı ile Türkiye’deki radyo kanalları insanları inşaata çağırıyor. Mahallelinin temel atmayı düşündükleri yer İSKİ Mutlak Koruma alanıdır. Ayrıca o alan imar durumuna da uygun değildir. Bu nedenle buralara yapılaşmaya izin verilmemektedir. Cemevine kesinlikle karşı değiliz. Kendilerine bu konuda yardımcı olacağımızı söyledik. Aynı yerin yaklaşık 100 metre ilerisinde bir yer gösterdik. Bu alanda üç katlı bir bina var. Buranın satın alınmasında ve kamulaştırılmasında kendilerine yardımcı olacağımızı söyledik. Ama ısrarla, ‘buraya yapacağız’ dediler. Maalesef bu devlete ve kanunlara meydan okumaktır. Belediyeden ruhsat alınmadan yapılacak olan inşaat çalışması suç teşkil etmektedir. Bu bölgede ilköğretim okulu ve İstanbul’un en büyük parkını yapıyoruz. Yani bu, ‘Gülhane Parkı’nın ortasına Kültür Merkezi yapacağım’ demek gibi bir şey oluyor” dedi.

Yapılan işin TCK’nin 184. maddesi gereğince suç teşkil ettiğini ve konu ile ilgili yasal işlem başlattıklarını da hatırlatan Ersoy, “Yasal olmayan nahoş olaylara meydan vermemeleri için bu kardeşlerimizin, bu kararını gözden geçirmelerini istiyoruz. Çünkü hukuk hepimiz içindir. Sultanbeyli’de hukukun egemenliği üstün olacaktır. Bu kardeşlerimizin sağduyu göstereceklerine inancım tamdır. Orada bir tören yapılabilir ama, yapılaşmaya müsaade etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

Pir Sultan Abdal Derneği Sultanbeyli Şube Başkanı Sadegül Çavuş ise, 3 yıldır cemevi yapmak için belediyeden yer almaya çalıştıklarını belirterek, “Ancak belediye bize, ‘siz Müslümansınız, Müslümanların ibadet yeri camilerdir. Cemevleri ibadet yeri değildir. Bu konuda size yardımcı olamayız’ dedi. Biz de bunun üzerine burasını hisseli tapu olarak satın aldık. Zaten bu bölgedeki yapıların hepsi kaçak, hatta belediye binası bile kaçak. Bize, iddia edildiği gibi bir yer gösterilmedi. Şimdi de ‘ortamı germeyin ben size yardımcı olacağım’ diyor. 3 yıldır neredeydi. Bizim amacımız, gerginlik yaratmak değil. Biz ibadet yerimizi yapmak istiyoruz. Başka bir amacımız yok” dedi. Mahallenin adının değiştirilmesi ile ilgili de açıklama yapan Çavuş, “Alevilerin çoğu burada yaşıyor. Biz Yavuz Selim adını istemiyoruz. Eski adı ‘Başaran Mahallesi’ olarak kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, 4 Nisan’da kaymakamlığın dernek üyelerine bir yazı göndererek inşaatın kanunlara aykırı olduğunu hatırlattığı belirlendi. Kaymakam Kaya Çıtak imzası ile gönderilen yazıda, temel atma ve inşaatın Dernekler Kanunu’nun 32. maddesine göre aykırı olduğu vurgulandı. Dernek başkanı Çavuş ise, yazının kendilerine karakol polisi yerine terörle mücadele polisi tarafından ulaştırıldığını iddia ederek, terörist uygulaması gördüklerini söyledi.