Süne zararlısına karşı savaş başladı

Araban İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Araban Ovası'nda süne ile biyolojik mücadele çalışması başlattı.

Araban İlçe Tarım Müdürü Kadir Sarıkaya, sünenin, hububatın en önemli zararlısı olduğunu ifade etti. Sarıkaya, “Süne, hububatın tanelerinin özünü emerek protein yapısını bozmak sureti ile teknolojik özelliğini bozmakta, ağırlık kaybına neden olmaktadır. Dolayısı ile ticari değerini önemli ölçüde düşürmektedir. Mücadele yapılmadığı zaman tanelerde yüzde 70’lere varan zarar çıkıyor.” dedi.

İlçe Tarım Müdürlüğü olarak, sünelerin kışlaklardan hububat alanlarına inişlerinin başlaması ile birlikte bu alanlardaki yoğunluğun tespit edilmesi amacıyla çalışma başlattıklarını ifade eden Sarıkaya, çalışmaların tamamlanmasının ardından, elde edilen veriler değerlendirilerek, ilaçla mücadeleye karar vereceklerini kaydetti. Araban’da ilk süne ile mücadelenin 2005 yılında başladığını hatırlatan Sarıkaya, şu ifadeleri kullandı:

“2010 yılında Araban ilçemizde Muratlı, Gelinbuğday, Dağdancık, Körhacıobası ve Altınpınar köylerinde böcek salımı yapıldı. Bu uygulamanın başarıya ulaşabilmesi için sünede ergin mücadelesinin bırakılması gerekmektedir. Ayrıca sahada çalışan teknik elemanlarla çiftçilerle işbirliği içerisinde hareket ediyor. Faydalı böceğin barınması ve kışlaması için gereli olan ağaç dikiminin yapılması ağaçlandırmaya önem verilmesi gerekmektedir.”