Sünnet şart değil

Doktor Sayman'ın oğullarını sünnet ettirmemesi için eşine açtığı davayı din adamları değerlendirdi:

İzmir’de Doktor Tülin Belisan Sayman’ın, peniste rahatsızlığa yol açtığı gerekçesiyle ayrıldığı eşinin oğlunu sünnet ettirmemesi için mahkemeye başvurması ve dava sonuçlanana kadar tedbir kararı aldırması, din adamları ve doktorları da ikiye böldü. Din adamları sünnetin zorunlu bir ibadet olmadığını ve illa yapılması gerekmediğini öne sürerken, doktorlar ise sağlık açısından gerekli olduğunu savundu.

SÜNNET SÜNETTİR…

İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar, sünnetin tamamen inanç meselesi olduğunu, yaptırmayanın da dinden çıkmış olmayacağını belirterek şöyle konuştu: “Olayın hukuki boyutunu bilemem. Dinimiz, insan sağlığına büyük önem vermiştir. Bildiğimiz kadarıyla da sünnetin sağlık yönünden de önemli olduğu söyleniyor. Dinimize göre de adı üzerinde sünnet sünnettir. Peygamber efendimiz, ‘sünnet dünyada yapılması gereken 5 fıtrattandır’ der. Sünnetin faydalı olduğu, bilim adamları tarafından ifade ediliyor. Kamuoyunun her şeyden önce şunu bilmesi gerekir. Sünnet olmayan kişi Müslümanlıktan çıkmış olmaz. İnanç ayrı, uygulama ayrıdır. İnanıyorsanız olursunuz, inanmıyorsanız olmazsınız. Erkeklerin küçük yaşta sünnet edilmesi ise kanımca tıbbi yönden ileriki yaşlarda zararlı olma ihtimalinden kaynaklanmaktadır” dedi. Prof. Dr. Zekeriya Beyaz ise sünnetin, toplumsal kabulile gerçekleşen bir gelenek olduğunu söyleyerek, “Ayrıca da Müslümanların bir işareti ve sembolüdür. Sünnet, Müslüman çocuklarda biyolojik bir mühür özelliği taşımaktadır. Hayatı boyuncu sünnetli çocuklar kendilerini Müslüman olarak hissetmektedir. Sünnet olmayan Müslümanlıktan çıkmaz” diye konuştu.

HİJYENİK BİR OLAYDIR

Sünnet olayını tıbbi olarak değerlendiren Üroloji Uzmanı Doktor Turhan Özlen ise, illa sünnet olunması gerekmediğini ve sünnetin dini açıdan yapıldığını belirterek, “Sünnet hijyeniktir ve cinsel ilişkilerde daha fazla zevk alınmasını sağlar. Sünnet olmanın hiç bir zararı da yoktur” dedi. Çocuk Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Salih Çetinkurşun da sünnetin farklı boyutları olan bir olay olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Dini boyutları olduğu gibi tıbbi boyutları da insanlar arasında tartışılan bir konu. Sünnetin faydalarının olduğunu söyleyebilirim. Ancak 3-6 yaş arasında sünnet yapılması çocukların gelişimlerinde olumsuz etki yapıyor. Ayrıca 1 yaşın altında yapılan sünnetlerde de peniste hissi azalma olma olasılığı yüksektir. Sünnet hakkında lehte ve aleyhte bir çok görüş olduğu için de olaya hangi taraftan baktığınıza göre sonuçlar çıkartabilirsiniz.”