Sünnilerden Bush’un planına destek

Irak'ın önde gelen Sünni partisi İslam Partisi, ABD Başkanı George Bush tarafından ilan edilen yeni Amerikan birliklerinin konuşlandırılmasına "geçici olarak" ihtiyaç olduğunu kabul etti.

Parti sözcüsü Ayad El Sameraye, AFP’ye verdiği demeçte, “Güvenlik durumunun kötüleşmesi ve Irak ve Amerikan kuvvetlerinin durumu kontrol etmedeki yetersizliği yüzünden geçici olarak yeni Amerikan birliklerinin konuşlandırılmasına ihtiyaç duymaktayız” dedi.

Kontrolün Iraklılara devredildiği bütün bölgelerde durumun kötüleştiğini savunan sözcü, “Terörizm ve milisler, bir sorunun iki ayrı yüzü. Hiçbir hükümet, anayasayı ihlal etmeksizin milisleri destekleyemez” dedi ve Başbakan Nuri El Maliki’nin ister Şii, ister Sünni olsun bütün milislere karşı savaş açtığını hatırlattı.

Sözcü, İran ve Suriye Irak’ın acı çekmesine yol açan sorunların bir kısmının kökeninde. Irak hükümeti ve Amerikan yönetimi bu sorunu çözmek için işbirliği yapmalı” dedi. Bush, Amerikan birliklerinin İran ve Suriye’den direnişçileri destekleyen şebekelere karşı mücadele edeceğini açıkladı, ancak bu iki ülkeyle diyalog başlatmaktan hiç söz etmedi.

İslam Partisi, Aralık 2005’teki seçimlerde, 275 sandalyeli mecliste 44 sandalyeye sahip olan Sünni koalisyonunun bir üyesi. Parti lideri ise aynı zamanda Devlet Başkanı Yardımcısı olan Tarık El Haşimi.