Süper marketler yasası bakkalları sevindirmedi

Süper ve gros marketlerin bakkalları değil yaklaşık 75 çeşit esnaf gurubunu da yok ettiğini iddia edildi.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon civarında esnaf ve sanatkar kesiminin bulunduğunu hatırlatan Altun, bunları aileleri ve yanlarında istihdam ettikleri ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 20-25 milyon insan ettiğini belirtti. Esnafların bu ülkenin bel kemiği olduğunu dile getiren Altun, esnafların çökmesi durumunda Türkiye’nin çökeceğini ileri sürdü.

En zor ve krizli günlerde ülkeyi ayakta tutanın esnaflar olduğunu aktaran Altun, yıllardan beri Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı ile birlikte uğraştıkları bu yasa tasarısının, şimdilerde rantiyeciler ve sermaye sahiplerince kendi menfaatleri doğrultusunda şekillendirilmek istendiğini söyledi. Altun, şöyle dedi:

“Hükümetimiz burada bir tercih yapmak zorundadır. Milyonlarca esnaf mı yoksa birkaç zengin mi tercihini yapacaktır. Zenginlere ve yabancı sermayeye karşı değiliz Zenginler Türkiye’yi seviyor ve yatırım yapmak istiyorlarsa gelsinler sanayi kursunlar, fabrika kursunlar, imalat yapsınlar, işçi istihdam etsinler. Bizler de onların ürettiği ürünleri satalım. Bindikleri dalları kesmesinler. Böyle giderse tüm esnaflar ölür.150 metrekareden büyük olan marketler ya şehir dışına çıkarılsın ya da hafta sonu ve resmi tatil günlerinde kapalı olsun. Bu şekilde ancak esnaflar sadece ölümden döndürülür.”