Sur Belediye Başkanı hakim karşısında

Sur Belediye Başkanı Demirbaş ,"Uğur Kaymaz Anıtı" nedeniyle 1 Mart'ta hakim karsısına çıkıyor

Demirbaş’ın 3 yıla kadar hapsi isteniyor.
Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcılığı iddianamesini hazırlayarak mahkemeye sevk etti. “Belediyenin kendisine verdiği yetkiyi aşarak görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle Belediye Başkanı Demirbaş için 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Uğur Kaymaz’ın anısına, yaşı ve vücudundaki mermi sayısını sembolize eden bir anıt yaptırarak belediyeyi 2 bin 292 YTL zarara uğrattığı gerekçesiyle açılan dava, 1 Mart 2006 tarihinde 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 09.00 da görülecek. Demirbaş’ın soruşturması sürerken Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı durdurma talebi de reddedilmişti.

SUR BELEDİYE BAŞKANI DEMİRTAŞ: BU SUÇSA SUÇUMUZUN ARKASINDAYIZ

Sur Belediye Başkanı Demirbaş, belediyelerin görevleri arasında kültürel, sanatsal etkinliklerin olduğunu belirterek, “Bu anlamda bir belediyenin herhangi bir anıt yapmasının sorun olmadığını biliyorum. Ne yazık ki, harcanan masraflar çocuklar için ve özellikle Uğur Kaymaz için olunca usulsüz olabilmektedir. Bizce bu yasal bir harcamadır. Bu heykeli yapmamızın nedeni topluma mesaj vermektir. Çocukların öldürülmemesi, çocukların kendi haklarına ulaşabilmesi, biz büyüklerin çocuklar için güzel bir dünya yaratması gerektiğini amaçlamıştık.” dedi.

Demirtaş, “Çocukların öldürülmemesini istemek suç mudur? Eğer bu suçsa suçumuzun arkasındayız. Öldürülen veya tacize uğrayan çocukların ölmemesini istemek suç mudur? Bu nedenle kaygı içindeyiz. AB sürecinde Türkiye kendi imajını da bozuyor. Eğer bu bir de suç olsa çocukların yaşaması için ve tacize maruz kalmaması için bu suçsa suç işlemeye devam edeceğiz. Sonuç olarak bu heykel için hâkim karşısına çıkmamız üzücü bir olaydır” diye konuştu.