Suriye de PKK’ya yönelik operasyon başlatıyor

İran'ın PKK militanlarına yönelik başlattığı askeri operasyondan sonra Suriye'de harekete geçmeyi hazırlanıyor.

Suriye yönetimi Türkiye’den gelen bilgiler üzerine ordusuna alarma geçirdiği ve özellikle Suriye’nin Haseki, Amude ve Derbisiye kentlerinde yerleşen terör örgütüne yönelik operasyonlar başlattı. Ancak şu ana kadar terör örgütü ile sıcak temasa gecilmediği bildirildi.

İran’ın yasa dışı terör örgütü PKK’ya yönelik 15 gün önce başlattığı askeri operasyonlar kapsamınsa terör örgütü PKK ile İran ordusu arasında kırsal kesimde ve İran Hakkari sınırında bulunan Cilo Dağı’nda terör örgütü ile şiddetli çarpışmalara sahne oldu.

15 gün önce Türkiye’nin PKK konusunda İran’ı uyardığı ve verdiği bazı istihbari bilgiler kapsamında İran ordusunun Hakkâri ve Suriye sınırında terör örgütüne yönelik havadan ve karadan düzenlediği askeri operasyonda şu ana kadar 10 teröristin öldürüldüğü belirtildi. Özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerin (TSK) Gabar ve Cudi dağında teröristlere yönelik 3 aydır düzenlediği askeri operasyonlar sonucu köşeye sıkışan militanlar Suriye ve İran’a kaçmaya başladığı gelen bilgiler arasına yer alıyor. İran’ın, PKK’ya yönelik kesin bir temizleme hareketine geçtiği belirtiliyor.