Suriye’de yüzlerce çocuk açlıktan ölebilir

Şam'a bağlı Doğu Guta'daki Suriyeli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden korkunç rapor.

Şam'a bağlı Doğu Guta'daki Suriyeli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Suriye'de 3 yıldır insani yardım çalışmalarını sürdüren İHH'ya bölgedeki son durumla ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı bir rapor sundu. İHH İnsanı Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu'ndan alınan bilgiye göre, İHH Suriye Çalışmaları Koordine Merkezi'ne gelen Doğu Gutalı STK temsilcisi Ebu Yahya, kuşatmanın bir kaç ay daha devam etmesi halinde her gün yüzlerce çocuğun açlıktan ölebileceğini söyledi.

Esed rejiminin su kaynaklarını kapattığını belirten Ebu Yahya, "İnsanlar temiz su bulamıyor. Bazı yerlerde var olan göllerden, susuzluktan ölmemek için su içiyoruz" dedi. Şam bölgesinde Esed rejiminin aç bırakma politikası izlediğini ifade eden Yahya, "Şebbihalar, tarlaları, elde edilen hasatları yakıyor. Ticari amaçlı da olsa yaşam malzemelerinin içeri girmesini engelleyerek hepimizi yok etmek için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Olayların başladığı günden bugüne, Guta'da yaşanan can ve mal kaybının istatistiğini tutan Suriyeli STK'ların İHH'ya verdiği bilgilere göre özellikle sivil ve toplu yaşam alanları saldırıların hedefinde. Raporda, bölgede 88 mescit, 84 okul, 6 hastane, 20 çocuk kreşi, 21 adet fırının saldırılar sonrasında kullanılmaz hale geldiği belirtiliyor.

Ölenlerin çoğu sivil, 12 bin yetim var

Doğu Guta'da 11 bin 192 kişinin hayatını kaybettiğinin belirtildiği raporda, bunlardan yüzde 80'inin sivillerden oluştuğu, bölgede 12 binin üzerinde yetim çocuğun olduğu, 4 bin 823 kişinin ise tutuklu ve birçoğundan haber alınamadığı kaydedildi. Hayatını kaybedenlerle ilgili bir analize yer verilen raporda, hayatını kaybedenlerin arasında 8 binden fazla Suriyeli sivilin olduğu, bunlardan bin 906'sının çocuk, 979'unun kadınlardan oluştuğu kaydediliyor.

"AYLIK 180 BİN PAKET SÜTE İHTİYAÇ VAR"

Raporda kuşatma altındaki bölgede yaşayan siviller için lazım olan ihtiyaç maddeleri de listelenmiş. Bölgede şuan 1 milyonun üzerinde insanın yaşadığı belirtilen raporda, bunlardan yüzde 42'sinin çocuk, 70 bin 560'ısının ise süt emdiği, sadece emzikli bebeklerin aylık 180 bin süt paketine ihtiyacının olduğu, eğer şartlar bu şekilde devam ederse bu bebeklerden yüzlercesinin açlıktan öleceği ifade ediliyor. Doğu Guta'da 195 bin ailenin yaşadığı bilgisine yer verilen raporda, her ay 100 bin gıda kolisinin, 3 bin ton un ve çeşitli ilaçlara ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor. 3 yıldır devam eden saldırılara karşı birçok bölgede Suriyeliler mahsur kalmış durumda. Saldırılar günden güne artarken özellikle iç bölgedeki insanlar birçok yaşam malzemesine ulaşamıyor, Şam ve banliyöleri de bunlardan birisi. Etrafının rejim güçleri ile çevrili olması sebebi ile bölgede giriş veya çıkış kaçak yollardan ve ender şekilde gerçekleşiyor bölgeye giden yardımlara ise rejim güçleri tarafından el konulma tehlikesi yaşıyor. Doğu Guta'da 2010 sayımına 2 milyon 169 bin kişi yaşarken özellikle kimyasal saldırıyla birlikte bu sayı 1 milyon 195 bine kadar düştü. Buradan kaçan yaklaşık bir milyon insan Suriye içinde başka yerlere veya komşu ülkelere sığındı.