Suriye ile aramızdaki sınır kapıları yeniden düzenleniyor

Türkiye ile Suriye arasında bulunan sınır kapıları, 2 ülke arasında yapılan protokol ile sanayi ve ticaretin gelişmesi için yeniden düzenleniyor.

Gaziantep Valisi Süleymen Kamçı’yı ziyaret edip bilgiler alan heyet, ilk incelemesine Karkamış Sınır Kapısı’ndan başladı. Gaziantep-Kilis-Halep ve Kars sınır kapılarında incelemelerde bulunacak olan heyet, buradaki izlenemilerini bir rapor halinde Başbakanlığa sunacak.

Devlet Planlama Teşkilatı Daire Başkanı Mehmet Çakır’ın başkanlığındaki heyet, Gaziantep’ten sonra Kilis’e geçecek.

Mehmet Çakır, Başbakanlık’ın bu proje için 20 milyon dolar kaynak ayırdığını ve bu projenin yararlı bir hale gelmesi için 3 günlük bir ön inceleme yapacaklarını kaydetti.

İncelemeler sonucunda bölgedeki sanayici, işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir değerlendirme toplantısı da yapacaklarını belirten Çakır, Karkamış, Çobanbeyli, Akçakoyun, Öncüpınar sınır kapılarında gezi ve incelemelerde bulunacaklarını bildirdi.

Gaziantep’teki sanayi ile Kars’taki ticareti birleştirerek ortaya iyi bir veri çıkartmak istediklerini ifade eden Çakır, 2 ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da yükseleceğini vurguladı.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise 6-7 ay önce Suriye-Türkiye arasında başlayan sıcak ikili ilişkilerin şimdi artarak devam ettiğini ifade ederek, bölgelerarası işbirliğinin hedefine ulaşacağını kaydetti.

Kamçı, sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantep’in Suriye ile ekonomik ilişkileri geliştirip ülkeye daha çok kazanç sağlamak için bu projenin önemli olduğunu bildirdi.