Suriye muhalefeti: Moskova’ya Esed’in gitmesi gerektiğini söylemeye geldik

Rusya'da temaslarda bulunan Suriye muhalefetinden Raja Al-Nasser, Suriye lideri Beşşar Esed'in görevi bırakması gerektiğini söyledi.

Rusya’da temaslarda bulunan Suriye muhalefetinden Raja Al-Nasser, Suriye lideri Beşşar Esed’in görevi bırakması gerektiğini söyledi. Al-Nasser’e göre artık Suriye’nin gelecek siyasi yapılanmasında Esed’e göre bir oda bulmak mümkün değil.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmelerinin ardından basına açıklamada bulunan Al-Nasser, “Bizim mevcut sistemi daha demokratik olanla değiştirmemiz zorunlu. Mevcut hükümet gitmek zorunda. Moskova’ya bunu söylemek için geldik…” dedi.

Rusya’dan, Suriye’nin kentlerini artık bombalamayı durdurması konusunda Esed rejimine baskı yapmasını talep ettiklerini ifade eden Suriye Ulusal Koordinasyon Kurulu’ndan Haytham Manaa, “Esed hakkında çok konuşuyoruz. Suriye’de 50 bin kişi öldü. 500 binden fazla göçmen var. Biz Esed’in geleceği ile ilgilenmiyoruz. Biz kanın nasıl durdurulacağı ile ilgiliyiz. Şimdi bu diktatörlükten uzaklaşma zamanı…” dedi.
İkinci Cenevre toplanmalı
Rusya’nın başkenti Moskova’da temaslarda bulunan Suriye Milli Koordinasyon Kurulu üyeleri, ikinci Cenevre Mutabakatı’nın sağlanması için Rusya ve ABD’ye çağrıda bulundu. Haziran’da Cenevre’de gerçekleşen konferansın ikincisinin yapılmasını talep eden Suriye heyetinden Manaa, “Rusya ve ABD İkinci Cenevre konusunda anlaşmalı. Biz buna destek veriyoruz.” dedi.
Suriye hükümeti ile muhalif grupların muhtemele müzakeresi konusunda konuşmak için henüz erken olduğuna değinen Suriyeli yetkili, “Bizim pozisyonumuz özellikle Doha sonrası çok zayıfladı. Gün geçmiyor ki birileri kendilerini Suriye’nin tek muhalif gücü olarak tanımlamış olmasın. Bu yanlış…” değerlendirmesinde bulundu.
Manaa, 17-18 Aralık tarihlerinde Roma’da 30 ayrı muhalif grup temsilcisinin katılacağı bir toplantı yapacaklarını da söyledi.