Suriye resmi ajansı: Silahlı gruplar itfaiye aracına saldırdı

Suriye resmi haber ajansı SANA, Şam'ın Cobar semtinde silahlı grupların yangın ihbarına giden itfaiye aracına saldırarak 3 itfaiyeciyi yaraladığını duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Şam’ın Cobar semtinde silahlı grupların yangın ihbarına giden itfaiye aracına saldırarak 3 itfaiyeciyi yaraladığını duyurdu. Haberde, silahlı grubun itfaiye aracına ateş edip taşlayarak saldırdıkları belirtilerek yaralı itfaiyecilerin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.
    İtfaiyecilerden biri Suriye televizyonuna yaptığı açıklamada, gelen bir ihbar üzerine Cobar semtinde benzin istasyonunda çıkan bir yangına müdahale etmek üzere yola çıktıklarını belirterek, olay yerine geldiklerinde bir grubun kendilerine saldırarak taş atmaya başladığını ifade etti.
    İtfaiye araçlarının kendilerine yaklaşmamasına rağmen grubun saldırısını sürdürdüğünü dile getiren itfaiyeci; saldırıya bir itfaiye aracını tahrip etmekle devam eden grubunun, bir itfaiye aracına ateş etmeleri sonucu araçta bulunan üç itfaiyecinin yaralandığını söyledi. Yapılan saldırıda diğer itfaiye araçlarının yönlerini değiştirerek kaçmayı başardıklarını aktardı.
    Bir başka itfaiye mensubu da; karın ve sırt bölgelerinden kurşun yarası alan ve hastaneye kaldırılan iki meslektaşının durumlarının ağır olduğunu belirtti.
    Kendilerine yöneltilen saldırının barışla bir ilgisi olmadığını kaydeden itfaiyeciler polis ekiplerinin kendilerinden ve toplanan gruptan uzak bir noktada bulunduklarını belirterek bu saldırının bozgunculuk çağrısından başka bir şey olmadığını söyledi.
    Ayrıca Suriye televizyonu Homs ili Telbisa semtinde birkaç kişinin şehir içi yollarda lastik yakarak ve özel ve kamu mülklerini tahrip ederek trafiği kesmeye çalıştığını duyurdu. Haberde eylemcilerin bölgede çıkan yangına müdahale etmeye yönelen itfaiye aracına da saldırdıklarını belirtti.
    Suriye Televizyonu ayrıca, Silahlı suç gruplarının kamu ve özel mallarına yönelik yaptığı diğer saldırı da dün Şam Teşrin semtinde bulunan şehir içi ulaşım otobüslerini yaktıklarını ifade edildi. Yapılan açıklamada saldırıda birçok otobüsün tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.