Suriye sınırında yine yangın çıktı

Suriye-Türkiye sınırında Suriyeliler tarafından çıkarıldığı ifade edilen yangın kurumuş otlar ile bodur otların tutuşmasıyla birlikte çok sayıda mayının patlamasına ve Suriye tarafındaki zeytinliklerin zarar görmesine neden oldu.

Suriyeliler tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangında sınır bölgesinde bulunan araziler etkilendi ve bölgedeki mayınlardan patlayanlar oldu.

Kilis’in merkeze bağlı Suriye sınırındaki İnanlı köyü, karşısındaki Suriye’nin Şimerin köyünde Suriyeliler tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangın, kurumuş otlar ve bodur otların tutuşmasıyla birlikte yayılarak Türk tarafındaki mayınlı sahaya sıçradı. Kısa süre içerisinde mayınlı alandan İnanlı köyü biçilmiş hububat alanına sıçrayan alevler Suriye sınırındaki onlarca mayının peş peşe patlamasına neden oldu.

Askeri yasak bölge içerisindeki yangına Kilis Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, askeri itfaiye ekipleri ve askerle görev yaptı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangın, Suriye tarafındaki zeytinlik alanda da hasara yol açtı. Mayınların patlaması sınıra yakın köylerde korkulu anlar yaşanmasına sebep olurken, Suriye tarafındaki yangının kısmen devam ettiği öğrenildi. Bölgedeki köylüler ise yangını kasten çıkardıklarını ifade ettikleri Suriyelilere tepki gösterdi.