Suriye-Türkiye ilişkileri gezi turlarını arttırdı

Suriye ve Türkiye arasındaki bir dönem yaşanan siyasi gerginliklerden dolayı olumsuz olan dış ticaret son 5 yıl içerisinde yükselen bir artış gezi turlarının artmasına neden oldu.

2 ülke insanı bu sayede birbirini daha yakından tanıma imkânı bulmaya başladı.

Coğrafi yakınlık ve 2 ülke arasındaki var olan tarihi ilişkilerin ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirten Osmaniye A Grubu Seyahat Acentesi Cebelibereket Turizm Müdürü Beytullah Rutbil ticari ilişkilerin aryamsıyla bu ülkeye gezi turlarını arttırdıklarını söyledi.

100 Dolar’a hafta sonu Suriye’nin Halep, Hama, Humus ve Şam gibi illerine 5 yıldızlı otellerde konaklama imkânıyla 2 gün 1 gece seyahat turlarına başladıklarını belirten Rutbil, yıllarca bir bütün halinde yaşamış 2 ülke insanın bu sayede birbirleriyle kaynaştığını dile getirdi.

Turizm acentesi olarak 11 yıldır hac ve umre alanında faaliyet gösterdiklerini ifade eden Rutbil, bu anlayışla 3 yıldır sürdürdükleri Suriye gezilerini özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan yoğun talep ve müracaatların çokluğu nedeniyle bu yıl yeniden başlattıklarını ifade etti.

Rutbil, “Amacımız kutsal topraklara yaptığımız hac ve umre organizeleri ile birlikte bölgemizdeki insanların Suriye’de görülmesi gereken yerleri ve özellikle Osmanlı ve İslam tarihine ait eserleri görüp gezmelerini sağlamak Bunun için hafta sonu Suriye gezilerine ağırlık vererek bu canlılığı arttırmak istiyoruz. Biz insanlarımızın daha çok seyahat ederek yeni yerler ve yeni insanlar görmelerini arzuluyoruz bu sebeple her hafta sonu Suriye turlarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Rutbil, Karadeniz ve Çanakkale ile birlikte Türkiye’nin pek çok yerine değişik turlar düzenlediklerini bu konuda Osmaniyelilerin hizmetinde olduklarını sözlerine ekledi.

Gezi tur programında 707 yılında Emevi halifesi Velid Abdulmelik tarafından yaptırılan Emeviye Camisi 1863 yılında Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye çarşıları ziyaret ediliyor. 1554 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılan Süleymaniye Külliyesi 13. yüzyılda yapılan Halep Kalesi ve 15. yüzyılda yaptırılan Halep Çarşısı da tur programında gezilecek yerler arasında yer alıyor. Tüm bu geziler konaklama dahil her şeyi ile sadece 100 Dolar olarak belirlenmiş.