Suriye-Türkiye sınırında kaçak mazotlar imha edildi

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan kaçakçılık olayında; üzerinde yaklaşık 200 adet mazot bidonu içerisinde 12 ton mazot olan 2 adet traktörün, askerlerin açtığı ateşle alev alarak tamamen imha olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan kaçakçılık olayında; üzerinde yaklaşık 200 adet mazot bidonu içerisinde 12 ton mazot olan 2 adet traktörün, askerlerin açtığı ateşle alev alarak tamamen imha olduğunu bildirdi. Yine aynı bölgede birliklerin açtığı karşı ateş sonucu, üzerinde 120 adet bidon içerisinde 7 ton mazot olduğu değerlendirilen iki araç imha edildi.

Genelkurmay’dan, Suriye ile Türkiye arasında artan kaçakçılık olaylarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Hatay Narlıca 2. Hudut Alay Komutanlığı Şht.Çvş. M.Özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, 09 Kasım günü saat 16.00’dan itibaren, kaçakçılık yapmak maksadıyla Suriye tarafından hudut hattına yaklaşan mazot bidonu yüklü araçlar ile Türkiye tarafında Reyhanlı Beşarslan köyünde yaşayan kaçakçı şahısların boş bidon yüklü araçlarıyla kalabalık gruplar halinde hudut hattına doğru yaklaştıklarının tespit edildiği ifade edildi.

Askerlerin, her iki taraftaki gruplara, hudut hattına doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunmasına rağmen şahısların ikaza uymayarak kaçakçılık teşebbüslerine devam ettiği belirtilen açıklamada, “Gelişen olaylar üzerine, bölgede bulunan unsurlarımız tarafından kaçakçılık girişimlerinin engellenmesi amacıyla, Suriye tarafında bulunan araçların lastiklerine ve dolu mazot bidonlarına doğru ateş edilerek uzaklaştırılan kaçakçılar, 3 bin 500 metrelik hudut hattı boyunca kaçakçılık girişimlerine gece boyunca devam etmişlerdir. Ayrıca, Suriye tarafından hudut unsurlarımıza ateş edilmiş, bu durum üzerine hudut unsurlarımız tarafından meşru müdafaa ve angajman kuralları kapsamında, kaçakçılara karşı ateş açılmış ve yapılan müdahalelerle kaçakçılık girişimi önlenmiştir.” denildi.

Askerlerin müdahaleleri esnasında Suriye tarafında, üzerinde yaklaşık 200 adet mazot bidonu, içerisinde 12 ton mazot olan 2 adet traktör alev alarak tamamen imha oldu.

SINIRDAN GEÇMEK İSTEYENLER ENGELLENDİ

Bu olaylarla eş zamanlı olarak, Suriye’den Türkiye’ye geçmek isteyen çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 150-200 kişilik grup ile Türkiye’den Suriye’ye geçmek isteyen yaklaşık 20-25 kişilik grup sınır hattına yakın bölgelerde beklemiş, bu grupların sınırı geçiş teşebbüsleri de unsurlarımız tarafından engellendi.

HATAY SINIRINA KAÇAKÇI İLGİSİ

Genelkurmay, 7 Kasım günü yine Türkiye-Suriye hududu, Hatay Narlıca 2. Hudut Alay Komutanlığı Şht.Çvş.M.Özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, saat 18.00’de yaşanan bir başka kaçakçılık olayının gerçekleştiğini açıkladı. Kaçakçılık yapmak maksadıyla Suriye tarafından hudut hattına yaklaşan mazot bidonu yüklü araçlar ile Türkiye tarafındaki kaçakçı şahısların boş bidon yüklü araçlarıyla kalabalık gruplar halinde hudut hattına doğru yaklaştıkları tespit edildiğini belirten Genelkurmay, yaşananları şöyle aktardı:

“Her iki taraftaki gruplara, hudut hattına doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuş, ancak şahıslar ikaza uymayarak kaçakçılık teşebbüslerine devam etmişlerdir. Saat 18.30’da Suriye tarafından kaçakçı şahıs ve araçların arasından iki farklı noktadan ve hudut hattına yaklaşık 40 metre mesafeden, Kalaşnikof piyade tüfeği olduğu değerlendirilen silahlarla bölgede görevli Shortland aracımıza ve personelimize hedef gözetmeksizin toplam 25-30 atım ateş açılmıştır. Bu durum üzerine bölgede bulunan personel tarafından, derhal meşru müdafaa ve angajman kuralları çerçevesinde ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Müteakiben kaçakçılar hudut hattından hızla uzaklaşmışlardır.

Gelişen olaylar üzerine bölge, bir adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, bir adet Zırhlı Personel Taşıyıcı ve dört Manga ile takviye edilmiştir. Saat 19.15’te farklı bölgelerden hudut hattına tekrar yaklaşan kaçakçılar arasından, sınıra 35 metre mesafeden personelimiz üzerine hedef gözetmeksizin Kalaşnikof piyade tüfeği olduğu değerlendirilen silahlarla 25-30 atım ateş daha açılmıştır. Bu durum üzerine, bölgede bulunan personelimiz tarafından derhal yine meşru müdafaa ve angajman kuralları çerçevesinde ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Birliklerimizin açtığı karşı ateş sonucunda, üzerinde 120 adet bidon içerisinde 7 ton mazot olduğu değerlendirilen iki araç imha edilmiştir.”