‘Suriye ve İran için işbirliği bekliyoruz’

Wilson, Türkiye ile ABD’nin, İran ve Suriye dahil olmak üzere bölge ülkeleri hakkındaki temel beklentilerinin örtüştüğünü kaydetti.

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Suriye ve İran’ın uluslararası toplumun taleplerine uyması için önce diplomatik yolların, bu da olmazsa belli oranda izolasyonun gündeme gelebileceğini söyledi.

Büyükelçilik konutunda basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenleyen Wilson, Türkiye ile ABD’nin, İran ve Suriye dahil olmak üzere bölge ülkeleri hakkındaki temel beklentilerinin örtüştüğünü kaydetti. Büyükelçi, ancak sonuçlara ulaşma konusunda “farklı görüşlerin söz konusu olabileceğine” vurgu yaptı. “Görevim, olabilecek en üst düzeyde istişare ve işbirliğini sağlamak.” diyen Wilson, Türkiye’nin bir bölge ülkesi olarak kaygılarına önem verdiklerini anlattı. Amerikalı büyükelçi, Türkiye ile İran ve Suriye konularında ortak çalışmalar yürütmeyi istediklerini, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın son dönemde ‘cüretkar’ açıklamalarda bulunduğunu söyledi. Türkiye-ABD ilişkileri, Irak, İran ve Suriye başlıkları etrafında şekillenen toplantıda PKK konusu da ele alındı. Ülkesinin bir numaralı önceliğini “demokratik, birleşik ve istikrarlı bir Irak” olarak özetleyen Wilson, Türkiye ile ABD’nin bu konuda yakın işbirliği yaptığını, bunun daha ileri noktalara taşınmasını istediklerini söyledi. Kuzey Irak’ta örgütlenen PKK terör örgütüne ilişkin olarak çalışmalarının sürdüğünü belirten Wilson, bunun kendisinin ‘en öncelikli görevleri’ arasında yer aldığını; ancak “ellerinde sihirli değnek olmadığını” vurguladı.