Suriye’ye gönderilmek istenen 4 bin 579 adet cep telefonu ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yapılan operasyonla Suriye'ye gönderilmek istenen 1 milyon TL değerinde son model cep telefonları ele geçirildiğini bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yapılan operasyonla Suriye’ye gönderilmek istenen 1 milyon TL değerinde son model cep telefonları ele geçirildiğini bildirdi.

Konu hakkında yapılan açıklamada, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Adana Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerinin risk değerlendirmeleri sonucunda; özellikle son iki aylık dönemde Dubai’den havayolu kargo taşımacılığı ile transit olarak İstanbul-Adana güzergahını kullanarak Suriye’ye gönderilmek üzere muhtelif markalarda cep telefonu, elektronik eşya, ilaç vb eşya ticaretinin yoğunlaştığının tespit edildi.

Bu kapsamda, yurtdışından önce Atatürk Hava Limanına oradan da Adana Hava Limanına gelen ve bir firma tarafından Suriye’ye gönderilmek üzere tanzim edilen Transit Refakat Belgesi kapsamı, 13 Kap 821 kilo ağırlığında 4 bin 579 adet olarak beyan edilen muhtelif markalarda cep telefonu ve aksesuarını ihtiva eden eşya ile ilgili olarak kargo geçici depolama ambarında araştırma ve inceleme gerçekleştirildi.

Gümrük ve Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile koordineli olarak yapılan incelemede, getirilen cep telefonlarında Türkiye’de kayıtlı telefonların İMEİ numaralarının kopyalandığı tespit edildi.

BİR TÜRK BİR SURİYELİ YAKALANDI

Çalışmalar sonunda ülkeye kaçak olarak sokulmak üzere hazırlandığı ortaya çıkan 4 bin 728 adet muhtelif marka ve modellerde cep telefonuna, 1 adet telsiz telefona, 970 adet şarj cihazına, 970 adet kulaklığa, 970 adet batarya, 830 adet boş cep telefonu kutusuna Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda el konuldu.

Yaklaşık piyasa değeri 1 milyon TL olan cep telefonu ve aksamları ile ilgili olarak Adana Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliğince M.Z. isimli Türk vatandaşı ile eşyaların alıcısı Suriye uyruklu M.N.D. hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu hükümlerince işlem yapılmak üzere Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.