Suriye’den gelen kız kardeşler kendilerine eş arayacak

Türkiye ve Suriye arasında yapılan protokol gereği Kurban Bayramında Suriye'den Türkiye'ye 5 bin 500 kişi geçiş yaparak akrabaları ile buluştu.

Amude ve Kamışlı ilçelerinden gelen binlerce Suriyeli akrabalarını görmek için sınırdan geçerken her birisi ayrı bir umutla Türkiye’ye geldi. Kimi hiç görmediği teyzesini, kardeşini, ablasını görmek kimi de nişanlısını görmek sınırı geçerken, bazıları da Suriye’den umudunu keserek Türkiye’ye eş bulmak için geldi. Tıpkı Suriye’li 17 yaşındaki Media ile 26 yaşındaki Menan İbrahim adlı kız kardeşler gibi, Türkiye’ye sadece akraba ziyareti için gelmediklerini belirten Menan ve Media kardeşler Türkiye’ye kendimize uygun bir eş bulmak için geldiklerini söyledi.
Türkiye’de amcaları olduğunu belirten 26 yaşındaki Menan İbrahim, amca çocuklarını beğenmeleri halinde onlarla evlenmeyi düşündüklerini söyledi. “Biz Türkiye’yi çok beğeniyoruz ve Türkiye’de evlenmek bizim için bir mutluluktur.” diyen İbrahim, akrabayı tercih etmelerinin sebebini ise “Akrabalığımızın geri kalan kısmını güçlendirmek amacıyla Türkiye’den evlenmek istiyorum. Biz bu evlilikle Türkiye’de yaşamayı düşünüyoruz. Umarım gerçekleşir.” şeklinde açıkladı.
17 yaşındaki Media İbrahim de, ablası gibi kendisi de Türkiye’den bir eş bulmak amacında olduğunu belirtti. Media İbrahim, “Türkiye’de bulunan akrabalarımla evlenip Türkiye’de kalmak istiyorum. Bizim gibi yüzlerce Suriye’lı kızlar da aynı düşünceyi paylaşıyor.” dedi.