Suriye’den Irak’a üst düzey ziyaret

Irak'ta Amerikan işgalinin ardından ilk kez üst düzey bir Suriyeli yetkili Bağdat'ı ziyaret ediyor.

Öğleden sonra Bağdat’ta olması beklenen Muallim’in, temasları çerçevesinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşmesi öngörülüyor.

Şii Suriye ve bir zamanlar Sünni Saddam yönetiminde olan ancak şimdi yönetimde Şiilerin etkin olduğu Irak’ın, 1982 yılından beri diplomatik ilişkisi bulunmuyor. Ancak iki ülke arasındaki ticarî ilişkiler sürüyor. Washington yönetimine, Irak’ta içine düşülen durumdan kurtulmak için Suriye ve İran’ın yardım alma konusunda baskı uygulanıyor. Irak ve Suriye arasındaki ilişki ve ABD’nin bu iki ülkeyle yapacağı görüşmelerin, ABD Başkanı George Bush’un Ortadoğu politikasını değiştirme konusunda önemli bir adım olabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Irak’ın Hille kasabasında bu sabah meydana gelen bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 22’ye yükseldi. Mezheplerarası gerginliğin sıkça yaşandığı Hille’de iş için bekleyen kişileri hedef alan intihar saldırısında 44 kişi de yaralandı. Saldırının bomba yüklü bir minibüsle düzenlendiği belirtildi.