Suriyeli çocuklara aşı yapmak isteyen ekipler dil sorunu yaşıyor

Suriye'de çocuk felci hastalığının görülmesinin ardından Suriye ile komşu olan 7 il ve Suriyeli mültecilerin yoğunlukta olduğu şehirlerde, 5 yaşından küçük çocuklara yönelik aşılama kampanyası sürüyor.

Suriye’de çocuk felci hastalığının görülmesinin ardından Suriye ile komşu olan 7 il ve Suriyeli mültecilerin yoğunlukta olduğu şehirlerde, 5 yaşından küçük çocuklara yönelik aşılama kampanyası sürüyor. Kampanya kapsamında Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da ekipler kapı kapı dolaşarak 5 yaşın altına çocuk aradı. Ekipler Arapça bilmedikleri için özellikle evlerde kalan Suriyeli ailelere dertlerini anlatmakta zorlandı. Sözlü olarak anlaşamayan sağlık görevlileri çareyi Arapça yazılı kağıdı Suriyeli ailelere okutmakta buldu. Antakya Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli ekipler çocuk felcine karşı başlatılan aşı kampanyası kapsamında Akasya Mahallesinde aşılama gerçekleştirdi.

Ev ev gezerek 5 yaşın altında çocuk arayıp aşılamalarını yapan ekipler Suriyeli aile bulmakta, buldukları zamanda anlaşmakta zorlandı. Suriyeli ailelerin kaldıkları evlerde Türkçe ve İngilizce bilen kişiler arayarak dertlerini anlatmaya çalışan ekipler bunda zaman zaman başarılı olamayınca çareyi Arapça olarak konuyu özetleyen açıklamayı ailelere okutmakta buldu.

HATAY GENELİNDE 18 BİN SURİYELİ 5 YAŞ ALTINA ÇOCUK BULUNUYOR
Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğünden alınan bilgiye göre şuana kadar İl genelinde tahmini olarak 18 bin 5 yaş altında Suriyeli çocuk bulunuyor. Şu ana kadar 7 bin 304 Suriyeli çocuğun aşılama işlemleri tamamlanabildi. Türk çocuklarında ise Hatay genelinde 140 bin çocuğu aşılamayı hedefleyen Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri şu ana kadar 67 bin 480 çocukta aşılama işlemini gerçekleştirdi.