Suriyelilerin bir tek geçim kaynağı kalmış!

Evlerini, işyerlerini kaybeden Suriyelilerin geçim kaynağı kaçak akaryakıt.

İç savaş nedeniyle topraklarını işleyemeyen, işyerlerini kaybeden Suriyeliler 213 litrelik mazotun varilini 180 liraya alıp Türkiye'ye kaçak sokuyor ve 65 litrelik varili 85 liraya satıyor

Türkiye-Suriye sınır hattındaki mazot kaçakçılığı Suriyelilerin bir numaralı gelir kapısı oldu. Suriye'nin Rakka kentinden başlayan ve Türkiye'nin sınır köylerinde sona eren mazot kaçakçılığının öyküsü şöyle: 

2 BİN KÖYDE KAÇAKÇILIK: Suriye'de muhalif grupların kontrolündeki Rakka kentine bağlı Deyrizor bölgesinden çıkarılan ham petrol, kaynatılarak mazota dönüştürülüyor. Daha sonra tankerlere ve varillere yüklenip Türkiye sınırına getiriliyor. Atme, Harim, Salkin ve Azmarin mazot kaçakçılığının Suriye ayağını oluşturan önemli sınır kasabaları olurken, Suriye'nin Türkiye sınırındaki 2 bini aşkın köyde aktif kaçakçılık yapılıyor.

VARİL BAŞINA 1 LİRA VERGİ: Rakka'dan yola çıkan tankerler, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrol noktalarından geçenken, varil başına 1 lira 'vergi' alınıyor. 

MAZOT BORSASI KURULDU 
65 litrelik bidonlara doldurulan mazot sınırın sıfır noktasına taşınıyor, ardından da atlar ve motosikletlerle Türkiye'ye geçiriliyor. Reyhanlı ilçesinden her gün bin 500 ton kaçak mazot Türkiye'ye sokuluyor. İç savaş nedeniyle Suriyeliler için kaçakçılık ciddi bir gelir kapısı oldu. Atme, Harim, Salkin ve Azmarin gibi mazot kaçakçılığının merkezi konumundaki sınır kasabalarının merkezlerinde mazot borsası oluşturuldu. 213 litrelik mazot varilini 180 liraya alan Suriyeli kaçakçı, 65'er litrelik varillerde mazotu 85 liraya sınırın Türkiye tarafına satıyor. Sınırın Türkiye tarafında 1 bidon mazot 100 liradan alıcı buluyor. Suriye'de karaborsaya düşen mazotun savaştan önce litresi 45 kuruş iken bugün 1.6 lira, 80 kuruş olan benzin fiyatı 3.5 liraya yükseldi. 

'TEK ÇAREMİZ KAÇAKÇILIK'
Sınırda kaçakçılarla mücadelede şimdiye kadar 4 Suriyeli yaşamını yitirdi. Ayağından vurulan Abdullah Heysem, iyileştikten sonra mazot kaçakçılığına devam edeceğini söylüyor. Mazot kaçakçılığının sınır köylerindeki Suriyeliler için tek geçim kaynağı olduğunu ifade eden Hassan Mahmud ise "Tehlikeli olduğunu biliyoruz ama başka çaremiz yok. 3 yıldır savaşın içerisindeyiz. Ekemiyoruz, biçemiyoruz, iş yerlerimiz bombalandı, yağmalandı. Her şeyimizi kaybettik. Ayağıma 2 kurşun isabet etti" diyor ve Başbakan Tayyip Erdoğan'dan konuya bir çözüm bulmasını beklediklerini söylüyor.

SABAH